(Beta) – Bivši ambasador, istoričar i pisac Milan St. Protić ocenio je da nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nisu rekli „ništa novo“ nakon današnjeg sastanka u Beogradu i dodao da je ne veruje da će se Srbija priključiti sankcijama Rusiji, iako je Šolc to danas zatražio.
„Meni izgleda da će politika Srbije da ostane ovako reaktivna kao do sada i da će da se nastavi ovaj trend koji je počeo još odavno da se ne donose odluke nego da se ostane tako u nekom limbu, u nekom vazdušnom prostoru, ili bezvazdušnom prostoru, bolje rečeno, između jednog i drugog centra moći u Evropi“, rekao je St. Protić za Insajder TV.
Komentarišući izjavu nemačkog kancelara Olafa Šolca da Srbija i Kosovo bez međusobnog priznanja ne mogu postati članice EU, St. Protić je kazao da je ta poruka „jasna još od 2008. godine, kada je većina sveta priznala nezavisnost Kosova“.
„To nije bilo jasno samo onima koji nisu hteli da im bude jasno. U kojoj diplomatskoj formi će se to reći, to je sekundarno pitanje. Ovo je sad bilo otvorenije zato što je rečeno u Prištini, nije ponovljeno tim rečima u Beogradu“, istakao je on.
St. Protić je naglasio da je kancelar Šolc vrlo pazio čak da i na novinarska pitanja koja su usledila posle njegovog uvodnog izlaganja izbegne da to ponovi, uz ocenu da „iskusni političari vode računa šta u kojoj sredini kažu, pogotovo kada dolaze u ovako zaostali deo sveta“.
Govoreći o ekonomskoj zavisnosti Srbije od EU i energetske zavisnosti od Rusije, St. Protić je naglasio da je Srbiju „neko svojom kratkovidom politikom doveo u tu zavisnost“.
„I kad dođete naravno u zavisnost od jedne velike sile, koja je pritom još toliko sklona imperijalizmu i autokratiji, onda samo možete da očekujete ucenu“, ocenio je on.
Bobby
“To nije bilo jasno samo onima koji nisu hteli da im bude jasno...." И само на том намерном одсуству спознаје стварности се заснива сва српска политика од дана делимичног признања независности Косова, од појединих земаља. И тачно је да је сваким даном та политика добијала само на бесмислености, да би са јучерашњим даном она добила и печат на неспроводљивост. Замлаћивање и залуђивање народа некаквим имагинарним чланством у ЕУ више него бледи и сада је за власт хитан посао стварања новог мотивационог "мега" циља, како у слуђивању не би настао вакуум. Вероватно још само та "инерција" и одсуство нечег иоле реалнијег, као мотивације, одржава ту бесмислену идеју чланства у ЕУ као још увек некаквом темом за разматрање, свакако сада после временске прогнозе и састава националног тима. И поштовани господин Ст. Протић "Govoreći o ekonomskoj zavisnosti Srbije od EU i energetske zavisnosti od Rusije, St. Protić je naglasio da je Srbiju “neko svojom kratkovidom politikom doveo u tu zavisnost”. не би себи смео да допусти изношење оваквих глулпости. Нема ту никакве "кратковиде политике", већ само и једино, тржиште и економски закони. Сва "кртковидост" је значи у економији, а непознавање таквих чињеница не ослобађа аргументоване критике чак ни једног историчара. Ако госн' Протић још увек није успео да спозна колико кошта ваћ само покушај "ослобађања" од те "кратковидости", време је да се забрине за своје здравље.