Kineski zvaničnici su u pregovorima o prodaji TikToka u Sjedinjenim Državama tehnološkom milijarderu Elonu Masku, tvrdi Bloomberg news.
Prema navodima ovog medija, to bi trebalo da se desi ako aplikacija za kratke video snimke ne bude u stanju da izbegne zabranu koja joj potencijalno predstoji.
Pekinški zvaničnici bi, naravno, želela da TikTok ostane pod kontrolom matične kompanije BiteDance, navodi se u izveštaju.
Deo TikToka koji posluje u SAD mogao bi da bude prodat u konkurentskom procesu ili dogovorom vlade, navodi se u izveštaju. Sugeriše se i da budućnost aplikacije više nije samo u rukama BiteDance-a.
Prema jednom scenariju, Maskova kompanija, društvena mreža X, preuzela bi kontrolu nad TikTokom u Americi i vodila njegovo poslovanje, navodi se u izveštaju Bloomberga. Zvaničnici tek treba da postignu dogovor o daljim koracima, dodaje se.
„Nemamo komentar, ovo je za sada čista fikcija“, rekao je portparol TikToka, komentarišući ovaj izveštaj.
Nema informacija o tome da li su BiteDance, TikTok i Mask vodili bilo kakve razgovore u vezi sa mogućim dogovorom, prenosi Gardijan.
Iz TikToka su ranije rekli da to što kineska vlada ima svoj udeo u njegovom vlasništvu „ne utiče na globalne operacije BiteDance van Kine“.
Elon Mask, X i kinesko ministarstvo trgovine još uvek nisu odgovorili na zahtev za komentar.
Prošle nedelje je izgledalo kao da je Vrhovni sud spreman da podrži zakon kojim bi kompaniju BiteDance prinudio prodaju svog dela nekoj američkoj kompaniji ili, ako ona to ne učini, zabranio TikTok u SAD.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp je nedelju dana pre toga pozvao Vrhovni sud da pauzira razmatranje o ukidanju TikToka, iako je ranije oštro bio za takav potez.
„Dajte mi vremena da pronađem rešenje za ovo pitanje“, rekao je Tramp, dodajući da je ova platforma njegovoj kampanji donela na milione pregleda i pristalica. Kako je tada pisao Gardijan, on se u decembru sastao sa izvršnim direktorom ove kompanije i to ga je navelo da TikToku pokuša da da još malo prostora.
Cela fama oko ove aplikacije nastala je zbog zabrinutosti da kineska vlada utiče na bezbednost SAD, ali i upravljanjem algoritmom, na mišljenja građana koji gledaju njen sadržaj.