Dijalog vlasti i opozicije bi, prema pisanju Politike, trebalo da bude izmešten sa okruglog stola na Fakultetu političkih nauka u poslaničke klupe Skupštine Srbije i to u formatu „Žan Mone“.
Novitet u ovdašnjoj praksi političkog dijaloga, u stvari, jeste instrument koji je razvio Evropski parlament kao „meko“ sredstvo na polju parlamentarne medijacije i dijaloga.
„Politika“ je, kao jednu od najvažnjih karakteristika u formatu dijaloga „Žan Mone“, istakla da nema medijske komunikacije političkih aktera koji učestvuju u dijalogu sve dok se iz njega ne izrodi neko konkretno rešenje.
Dijalog po pravilima „Žan Mone“ je i nastao daleko od medijske i političke pažnje Brisela, u oktobru 2016. godine u kući Žana Monea – francuskog političkog ekonomista i diplomate, jednog od osnivača EU – u francuskoj opštini Bazoš sir Gijon, a kako bi se politički lideri fokusirali, manje na kamere, a više na postizanje konsenzusa i institucionalne reforme.
Do sada su ga u nacionalnim parlametnima iskusile Ukrajina i Severna Makedonija. Pod njim je ukrajinska Vrhovna rada 2015. godine rešavala konflikt na istoku zemlje i probleme sa korupcijom, a makedonsko Sobranje ga je iskoristilo za donošenje Pržinskog sporazuma sa EU.
Sam format dijaloga „Žan Mone za demokratiju i mir“ podrazumeva nekoliko ciklusa pripremnih konsultacija sa političkim liderima i dijaloga, saopštavanje konkretnih ishoda pred kamerom i praćenje obaveza preuzetih tokom dijaloga.
Važan preduslov za uspeh ovog formata dijaloga je dogovor svih učesnica dijaloga u vezi sa temama o kojima će se razgovarati, metodologijom i devet pravila za učestvovanje.
- Princip medijacije će se primenjivati ako je to potrebno
- Svaka politička stranka učestvuje pod jednakim uslovima
- Nepostizanje rešenja nije opcija
- Ništa nije dogovoreno, dok se sve ne dogovori
- Ništa se ne može unapred izglasati niti odbaciti
- Nema medijske komunikacije dok se ne dođe do konkretnog ishoda
- Ranije ponuđene nagodbe ili nacrti zakona neće biti prihvaćeni
- Ukoliko postoji politički sporazum o određenom pitanju, biće primenjena metodologija izrade rešenja
- Sve dogovorene zajedničke nacrte rešenja, stranke mogu da podnesu zajedno
Ovakav tip dijaloga, kako se navodi na sajtu Evropskog parlamenta, jača sposobnost političkih lidera da razviju istinski unutarstranački dijalog i da izgrade konsenzus neophodan za stvaranje demokratske parlamentarne kulture i poverenja.