Delovalo je kao da je to samo još jedan normalan tvit estonske premijerke Kaje Kalas, objavljen nekoliko dana pre samita NATO-a u Viljnusu u Litvaniji. Ali umesto da se odnosi na akronim pomenute evropske vojne alijanse, ona je putem njega čestitala “momcima” (fellas) na njihovom “prvom NAFO samitu u istoriji”. 

Na kraju njenog kratkog video pozdrava, iza nje iskače pas nalik nekom iz crtanog filma, zaodenut plavo-žutim bojama ukrajinske zastave.

Kalasova se nije šalila. “NAFO” je skraćenica za North Atlantic Fellas Organization, volontersku onlajn organizaciju koja preko društvenih mreža bije sopstvenu bitku protiv Rusije i njene invazije na Ukrajinu. Tokom vikenda, ova grupa takođe je održala samit u prestonici Litvanije, koji je otvorio ministar spoljnih poslova te zemlje. 

NAFO-ove dobrovoljačke “trupe“ koriste šaljive mimove kako bi ismevali, trolovali i na svaki mogući način diskreditovali Rusiju. Njihova bojna polja uglavnom su Tviter i Telegram, platforme na kojima su privukli značajan broj pristalica ali i pažnju svetskih lidera. Ovi volonteri, takođe poznati kao “momci”, mogu se identifikovati po njihovim avatarima ili profilnim slikama, na kojima se uglavnom nalazi Šiba Inu (japanski lovački pas koji je postao viralni mim na internetu još 2013.) obučen u ukrajinsku vojnu opremu.

NAFO je osnovan maja 2022, od strane Kamila Diševskog, u okviru inicijative za prikupljanje sredstava koja se potom doniraju Gruzijskoj legiji, dobrovoljačkoj vojnoj jedinici koja je uzela učešće u ratu u Ukrajini. NAFO se u velikoj meri oslanja na mimove, pa nakon što identifikuju rusku propagandu ili proruske simpatizere, “momci” ih izmobarduju mim sadržajom. Sve ovo zvuči pomalo smešno. I jeste. Ali stručnjaci tvrde da je humor ubojito oružje u informacionom ratu protiv dezinformacija, jer kako kaže suosnivač NAFO-a Met Murs, “onoga trenutka kada nasedneš na psa iz crtanog filma, tog trenutka si izgubio”.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova doživela je upravo to, ubrzo nakon što je tvit estonske premijerke objavljen. „NAFO personifikuje ono protiv čega se Evropska unija bori, a to su govor mržnje, netolerancija, svi oblici ksenofobije. U tome se ogleda licemerje zapada, koje kaže ‘pljunućemo na Rusiju, bez obzira koliko na kraju zbog toga ispali licemerni‘”, napisala je Zaharova na Tviteru. 

Redovi #NAFOfellas svakim danom postaju sve masovniji, a postepeno im se priključuju i brojni novinari, akademici, analitičari, kao i vojno osoblje. Tako je krajem avgusta 2022. i ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov lično putem Tvitera otpozdravio NAFO, promenivši sliku na svom profilu u sliku Šiba Ine. Značaj ove organizacije istakli su i drugi politički zvaničnici, među njima i ministar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva Ben Volas.

Bivši američki kongresmen Adam Kinzinger rekao je za CNN da su ludorije NAFO-a „smešne“, ali da su njihovi ciljevi i svrhe poprilično ozbiljni. Naravno, #NAFO ima svoje kritičare, čak i među protivnicima ruske invazije na Ukrajinu, koji optužuju “momke” da ponekad umeju da odu predaleko u svom trolovanju Rusije, aludirajući na nedavne postove u kojima se ismeva ruski turista kog je nedavno u Egiptu ubila ajkula. 

Ali #NAFO nema urednike i niti cenzore. Neobuzdan je i drzak, samosvestan ,  i o slikava  način na koji mladi ljudi danas komuniciraju. Ruska vlada i njeni propagandisti uglavnom su gluvi kada je u pitanju humor, što NAFO “momci” rado koriste.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.