Po povratku sa odmora često ljudi kažu kako su u „postodmornoj depresiji“. A sa dolaskom jeseni kako je nekako „sve postalo depresivno“ da bi onda nastupila „depresivna zima“ pa „novogodišnja depresija“. I često se čuje ono „depresivna sam“. Koliko je olako izgovaramo ponekad i koliko njih sumnja da ima depresiju a nema je, i koliko je zaista onih koji je imaju a to ne znaju? Nije jednostavno staviti graničnik između normalnih osećanja tuge i nezadovoljstva i onoga što je patološka tuga ili „prekomerna tuga“ koja je samo jedan od simptoma depresije. 

Tuga je primarna, zdrava emocija koja se javlja kada čovek doživi neki gubitak, ali ukoliko se to osećanje javi u odsustvu bilo kakvog gubitka, onda govorimo o patološkoj tuzi. Veoma je važno da osoba opiše anatomiju svoje tuge, objašnjava profesorka dr Olivera Vuković, sa Medicinskog fakulteta i Instituta za mentalno zdravlje, psihijatar sa 30 godina iskustva rada sa osobama koje pate od depresije.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA KOJI JE U PRODAJI NA SVIM KIOSCIMA, DIGITALNO IZDANJE NA NSTORE.RS OD ČETVRTKA, 14. SEPTEMBRA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.