Jedna od glavnih karata koje Zapad drži u rukavu u ekonomskom ograničavanju Rusije, jeste isključenje te zemlje iz SWIFT sistema. Posle današnjeg usaglašavanja velikog broja zemalja u vezi sa isključenjem Rusije, ta karta čak više nije ni u rukavu.

Čak je i Viktor Orban, koga su zapadni analitičari označavali kao najboljeg Putinovog saveznika u Evropi, pristao na to da Rusija bude isključena iz ovog sistema.

Ukrajinski predstavnici zahtevaju da se to dogodi što pre.

SANKCIJE I OGRANIČENJA ZA MOSKVU

Očekuje se pad ruske rublje u odnosu na američki dolar za najmanje 25 odsto usled strogih paketa sankcija koje su Rusiji uvedene od strane Evropske unije, Sjedinjenih Država, Velike Britanije…

Nakon ekonomskih sankcija koje su uvedene prvog dana invazije, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države su uvele lične sankcije Vladimiru Putinu, Sergeju Lavrovu i svim važnijim predstavnicima ruskih bezbednosnih struktura.

Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i saveznici postigli su dogovor da ukinu pristup određenom broju ruskih banaka međunarodnom platnom sistemu SWIFT.

Brojne zemlje zabranile su ruskim avio kompanijama korišćenje njihovog vazdušnog prostora, uz objašnjenje da dok traje invazija na Ukrajinu, „ruski avioni ne bi trebalo da lete nebom demokratskih zemalja“. Rusija je na ta ograničenja odgovorila istom merom.

Raspravlja se o tome da li će Turska ograničiti prolaz ruskim brodovima kroz moreuze koje kontroliše. Zelenski je rekao da je dobio takva uverenja, Rusija tvrdi da je to samo „njegovo tumačenje“, a Ankara kaže da „odluka još nije doneta“.

Nakon izbacivanja sa Eurosonga i oduzimanja domaćinstva za finale Lige šampiona, koje je premešteno u Pariz, Rusija se suočava i sa odbijanjem reprezentacija da igraju protiv njenog nacionalnog tima u baražu za Mundijal.

Šta je SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je globalna finansijska žila kucavica koja pruža priliku za nesmetan i brz transfer novca preko granica.

Funkcioniše kao sistem za brzu razmenu poruka kojima se korisnici obaveštavaju kada je novac poslat i kada je legao na račun.

Uspostavljen je 1973. u Belgiji i povezuje 11.000 banaka i institucija u više od 200 zemalja. Kroz njega dnevno prođe više od 40 miliona poruka o 1.000 milijardi dolara transakcija kompanija i vlada.

Smatra se da ruska plaćanja čine više od jedan odsto poruka.

Mreža je danas u zajedničkom vlasništvu više od 2.000 banaka i finansijskih institucija.

Nadzire je belgijska centralna banka u partnerstvu s vodećim centralanim bankama iz celog sveta, uključujući američki Fed i britansku centralnu banku

Kako bi ova ograničenja uticala na Rusiju?

Ruske kompanije izgubile bi pristup uobičajenim transakcijama koje SWIFT omogućuje i teško bi naplaćivale bilo šta, naročito prodaju svojih energenata.

Banke bi verovatno morale da posluju direktno jedna s drugom, što bi izazvalo kašnjenja transakcija i dodatne troškove i na kraju bi to ruskoj vladi uskratilo prihode.

Ruske banke mogle bi da preusmere plaćanja preko zemalja koje Moskvi nisu uvele sankcije, poput Kine, koja ima svoj sistem plaćanja.

U tom smislu će biti važna uloga zemalja koje nisu uvele sankcije Rusiji. Konkretno u slučaju Kine bi mogla da prevlada želja potpune dominacije na Istoku, pa bi ruska privreda pomoć od kineske mogla da dobija „na kašičicu“.

Isključenje Rusije iz SWIFT sistema, sa druge strane bi moglo da našteti kompanijama koje izvoze robu u Rusiju i kupuju je od nje, posebno u Nemačkoj. Navodno je i zbog toga Moravjecki danas posetio Berin, kako bi izvršio dodatni pritisak na Nemačku.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.