Ešton Kučer je početkom nedelje otkrio da se borio sa vaskulitusom, ozbiljnom autoimunom bolešću koja je uticala na njegov sluh, vid i sposobnost da hoda više od godinu dana. Glumac je rekao da je „srećan što je živ“ posle borbe sa retkom bolešću.

Uobičajeni simptomi vaskulitisa, koji uzrokuje oticanje i sužavanje krvnih sudova, uključuju groznicu, glavobolju i umor. Takođe može izazvati zujanje u ušima, utrnulost u ekstremitetima i krvarenje u plućima. U najekstremnijem slučaju, može da izazove slepilo ili aneurizmu.

Holivudski glumac je u videu za predstojeću epizodu na kanalu „National Geographic“ – „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“  koji je eksluzivno objavio Access Hollywood,  rekao da je imao redak oblik vaskulitisa koji je uticao na njegov vid i sluh i koji mu je poremetio ravnotežu.

„Trebalo mi je godinu dana da bih sve to povratio“, rekao je Kučer avanturisti i voditelju Beru Grilsu.

„Ne cenite nešto dok ne odtanete bez njega, dok ne bude: ‘Ne znam da li ću ikada moći ponovo da vidim. Ne znam da li ću moći ponovo da čujem, Ne znam da li ću ponovo moći da hodam“, rekao je Kučer.

Šta je vaskuitis?

Postoji oko 15 do 20 tipova vaskulitisa, i oni se smatraju autoimunim bolestima, rekao je dr Peter Merkel, šef reumatologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Pensilvaniji za NBC njuz.

Merkel je rekao da oštećenje vida zbog bolesti može da bude rezultat upale glavne arterije koja ide do oka ili upale manjih krvnih sudova u blizini oka. Slično, zapaljenje ušnog kanala ili oštećenje nerva može da izazove gubitak sluha.

Merkel je rekao da je Kučerova nesposobnost da hoda najverovatnije znači da je došlo do nekog neurološkog oštećenja, mada je moguće i oštećenje zglobova.

Vaskulitis može da pogodi bilo koga, prema klinici Mejo, a njegovi uzroci nisu sasvim utvrđeni. Stanje može biti opasno po život. Prema istraživanju predstavljenom 2014. godine, više od 7.800 ljudi je umrlo od uzroka koji se odnose na vaskulitis od 1999. do 2010. godine.

Vaskulitis se javlja kada imuni sistem tela napada vene, arterije i male kapilare. Nastala upala sužava te krvne sudove i ograničava protok krvi ili čak potpuno prekida protok krvi, što može da izazove oštećenje organa ili stvaranje aneurizme (izbočina na zidu krvnog suda). Ako aneurizma pukne, to može da izazove unutrašnje krvarenje koje može da dovede do smrti, preneo je CNN.

U zavisnosti od specifičnog tipa i težine stanja i koji su organi ciljani, simptomi vaskulitisa variraju i mogu biti blagi, umereni ili opasni po život. Uobičajeni simptomi uključuju gubitak apetita, gubitak težine, umor, osip, bolove, bolove i groznicu.

Starost, etnička pripadnost, porodična istorija i faktori načina života kao što su pušenje i upotreba ilegalnih droga mogu doprineti riziku od vaskulitisa. Određeni lekovi za visok krvni pritisak, bolesti štitne žlezde i infekcije takođe mogu da doprinesu.

Vaskulitis može da se javi sam ili u kombinaciji sa drugim reumatskim oboljenjima, kao što su reumatoidni artritis, lupus ili skleroderma.

Infekcija hepatitisom B ili C takođe može biti okidač, kao i rak krvi kao što su leukemija i limfom.

Lečenje je usmereno na smanjenje upale. Za blage slučajeve, lekovi protiv bolova koji se prodaju bez recepta mogu pomoći. Za teže slučajeve, lekari mogu propisati steroide, monoklonska antitela i imunomodulatore ili imunosupresivne lekove, da spomenemo samo neke.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.