Do predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama ostalo je još svega šest dana, i Kamala Haris staviće tačku na svoju kampanju u toku današnjeg dana, u parku Ellipse nedaleko od Bele kuće, na istom onom mestu na kom je Donald Tramp pre četiri godine nahuškao rulju da krene u pohod na Kaptiol.
Prema pisanju Politika, Harisova se na svom završnom mitingu neće fokusirati isključivo na priče o demokratiji. Isti ovaj list tvrdi da će Harisova prioritet dati svojoj „listi obaveza“ i snižavanju životnih troškova Amerikanaca, i da će na taj način pokušati da napravi još veći otklon od Donalda Trampa koji, s druge strane, prioritet daje „listi neprijatelja“.
Kamalini najbliži saradnici nadaju se da će ona uspeti da povrati entuzijazam koji je prethodnih nedelja pomalo splasnuo, i da će ponovo sebe uspeti da predstavi kao kandidatkinju koja je sposobna da okonča eru „politike podela“ koja je s Trampom doživela vrhunac.
Prema pisanju Politika, očekuje se da će Kamalin završni govor biti optimističan i okrenut budućnosti, da će od građana insistirati da okrenu novi list i izađu iz „ere Donalda Trampa“. Potom će se zakleti da će zemlju staviti na prvo mesto, iznad stranke i sebe, i da će služiti i republikancima i demokratama. Dotaći će se i najrazličitijih tema, svih onih koje more američke glasače. Od ekonomije, preko individualnih sloboda, do demokratije.
„Ona o tom završnom govoru razmišlja kao o izlaganju vizije, i moraće to da uradi što jasnije i konciznije, kako bi doprela do svih ljudi, naročito onih neopredeljenih“, priča za Politiko jedan član Demokratske stranke blizak Kamali Haris. „Međutim, ima i ljudi koji samo žele da znaju da li će ona sačuvati zemlju ili neće, da li će raditi na snižavanju cena. Mora da ih uveri da hoće.“
Neke od najnovijih anketa ukazuju da je inflacija jedno od glavnih pitanja za birače koji retko izlaze na izbore, dok je za one koji često glasaju demokratija problem broj jedan. Harisova će zato pokušati da se „dodvori“ i jednoj i drugoj ciljnoj grupi, ističući da Tramp predstavlja pretnju i po demokratiju i po ekonomiju i životni standard. Članovi njenog saradničkog tima upozorili su je da za većinu glasača pitanje demokratije nije primarni problem, već su to visoki životni troškovi. Ona će zato, tvrdi Politiko, u utorak naširoko pričati o planovima za smanjenje životnih troškova, praveći kontrast s Trampovim planovima koji bi, tvrdiće ona, mogli da ugroze srednju klasu i radničke porodice.
Tramp je u nedelju u Medison Skver Gardenu „ispucao“ svoj završni miting, tvrdeći da je Harisova „slomila“ Ameriku i da je samo on taj koji može da „popravi situaciju“. Međutim, on je pored toga izneo i tuce rasističkih, uvredljivih i krajnje vulgarnih tvrdnji, koje su zasenile sve druge aspekte mitinga.
Harisovoj će zbog toga biti malo lakše da ukaže na kontrast koji postoji između nje i Trampa, ali će ishod njenih rezultata i dalje u velikoj meri zavisiti od toga koliki će odjek „vašingtonski“ govor imati u državama-klackalicama, kao što su Pensilvanija, Viskonsin, Severna Karolina.