„Lenjinu se pripisuje rečenica da nekada prođu decenije a da se nište ne dogodi, a onda se u jednoj nedelji dogode decenije. To se upravo dogodilo u Siriji prethodne nedelje, diktatura koja je trajala šest decenija pala je u jednoj sedmici“, piše Željko Pantelić o padu Bašara al Asada na Velikim pričama.
Rusija i Iran su posle ovog događaja najveći gubitnici, dok kao pobednici, osim direktno pobunjenika i lokalne koalicije protiv Asadovog režima, izlaze Arapi suniti, Turska i delimično Izrael.
Ruski poraz je strateški, piše Pantelić.
„Štaviše, za Rusiju je poraz u Siriji još bolniji jer ugrožava imperijalne interese i status Moskve kao planetarne sile“, piše dalje Pantelić.
Pakt sa Asadom i podrška koju mu je Moskva pružila, pre svega vazdušnim operacijama i modernizacijom sirijske vojske, uz pomoć kojih je uspeo da povrati kontrolu posle prethodne pobune i građanskog rata, Putinu je dao status jednog od ključnih igrača na Bliskom istoku.
Iako je Moskva imala prestižni status u Mediteranu, sada mora da razmišlja o prebacivanju flote i baza iz Sirije u istočnu Libiju.
„Način na koji je pao Asadov režim je veoma negativna reklama za Putinov režim. Blamaža u Nagorno-Karabahu je prošla relativno nezapaženo jer za Jermenima nema ko da plače, ali poraz u Siriji je poljuljao kredibilnost Moskve u očima raznoraznih gospodara ratova, života i smrti u Sahelu, odnosno od Sudana do Malija.“
Sveobuhvatnu analizu Željka Pantelića o svim pobednicima i gubitnicima promene u Siriji, čitajte na Velikim pričama.