Poslanici Srpske liste predali su danas administraciji Skupštine takozvanog Kosova ostavke na poslaničke mandate, potvrdio je šef kabineta predsednika parlamenta Iljir Kerćeli.
„Objavljujemo da je 10 poslanika Skupštine Kosova iz parlamentarnog političkog subjekta Srpska lista podnelo neopozive ostavke“, navodi se u saopštenju.
Politički predstavnici Srba sa Kosova prethodno su odlučili da napuste institucije samoproglašenog Kosova posle suspenzije direktora policije za region sever Nenada Đurića jer je odbio da sprovede odluku Vlade takozvanog Kosova o izricanju opomena vlasnicima vozila koji nisu zamenili srpske tablice kosovskim.
Institucije su napustili gradonačelnici i odbornici četiri opštine sa severa Kosova, pripadnici policije i sudije i tužioci sa severa Kosova.
Neposredno pošto je Kancelarija za medije Skupštine samoproglašenog Kosova zvanično saopštila da su poslanici Srpske liste vratili mandate, na zvaničnom sajtu parlamenta obrisana su imena deset od ukupno 11 poslanika te liste.
Konjufca: „Ako je Vučić imao nameru da Kosovo pošalje na izbore, to neće moći“
Komentarišući napuštanje parlamneta takozvanog Kosova od strane deset poslanika Srpske liste, predsednik Skupštine takozvanog Kosova Glauk Konjufca izjavio je da „Kosovo nije u ustavnoj krizi“.
On je, posle sednice Predsedništva parlamenta izjavio da je sledeći korak zamena poslanika onima koji su sledeći na listi kandidata Srpske liste za poslanike na izborima 2021.
Rekao je na konferenciji za novinare da je specifičan slučaj da poslanička grupa izađe (iz parlamenta) i naglasio da su čak i za taj slučaj, zakonske procedure jasne.
„Skupština nije u opasnosti, niti mogu da je osporavaju“, rekao je Konjufca.
On je izjavio da ukoliko je „predsednik Srbije Aleksandar Vučić ostavkama poslanika Srpske liste hteo da Kosovo pošalje na izbore – to neće moći“.
On je u izjavi posle sednice Predsedništva Skupštine rekao da veruje da ima podršku čitavog političkog spektra u zemlji.
„Ne želim da pomislim da Aleksandar Vučić može da pošalje Kosovo na izbore kad god hoće. Da se razumemo, ako je to bila namera Srbije i Vučića da izazovu izbore na Kosovu, ili bilo kakvu destabilizaciju, ili izbore kao posledicu destabilizacije i osporavanja bezbednosne situacije na Kosovu, to ne samo što nije moguće, nego je i nedopustivo, i verujem da je ceo politički spektar ujedinjen s tim u vezi na Kosovu“, rekao je Konjufca.
Kako je naveo, ostavke funkcionera srpske zajednice iz institucija samoproglašenog Kosova su „orkestracija čiji je dirigent Aleksandar Vučić“.
Kurti: „Suština poslednjih događaja na Kosovu je suprotstavljanje francusko-nemačkom predlogu“
Premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti izjavio je danas da povod za poslednje događaje na severu Kosova nisu ni preregistracija vozila sa srpskih na kosovske tablice, niti suspenzija direktora policije na severu Kosova već suprotstavljanje nemačko-francuskom predlogu za sporazum.
„Istovremeno dok odbacuje taj predlog, predsednik Srbije Aleksandar Vučić konsultuje se o potezima koje preduzima i dogovara sa ambasadorom Rusije“, rekao je Kurti na konferenciji za novinare.
Kurti je rekao da su, uprkos nedavnim dešavanjima na severu, državne institucije nastavile da rade normalno.
Prema njegovim rečima, institucije nastavljaju sa zamenom nelegalnih tablica u RKS, dok je do sada izrečeno više od 800 opomena vozačima sa srpskim registarskim tablicama gradova sa Kosova.
Dačić: „Nema vrdanja, KFOR da garantuje mir i bezbednost, odluka Srba je istorijska“
Jutros je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je izlazak Srba iz kosovskih institucija neka vrsta narodnog otpora prema izbegavanju da se formira Zajednica srpskih opština na i nastojanjima da se nametne nezavisno Kosovo i na njegovom severu.
„Srbija će biti odlučna u zaštiti našeg naroda ako dođe do bezbednosnog ugrožavanja. Ko može to da uradi, zna se – to je (Aljbin) Kurti“, rekao je Dačić za Radio televiziju Srbije (RTS).
On je podsetio da je na Kosovu KFOR, i rekao da „više nama vrdanja, znači ili će da se ponašaju u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da garantuju mir i bezbednost, ili će jasno da pokažu da ih to više ne interesuje jer su otvoreno na strani Prištine“.
Kako je Dačić rekao, odluka Srba je „istorijska“ i „maske su pale da se vidi da li postoji Briselski sporazum čije je sprovođenje obaveza i Brisela“.
On je rekao da „niko u Srbiji ne veruje“ da iz međunarodne zajednice na mogu da utiču na Kurtija.
„Ako tako velike sila kao što su Amerika, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Evropska unija u celini, ne mogu da izađu na kraj sa Kurtijem, onda to pokazuje ili njihovu nemoć ili njihovu prećutnu saglanost sa oni to u stvari rade zajedno sa njim“, rekao je Dačić.
Stano: „Zaustaviti zaoštravanje na Kosovu, Priština u obavezi da formira ZSO“
Ključni prioritet za Evropsku uniju je da se smanji zaoštravanje na Kosovu, a vlasti u Prištini imaju „jasnu pravnu obavezu“ da odmah preduzmu korake za uspostavljanje Zajednice srpskih opština, izjavio je danas portparol Evropske komisije Peter Stano.
Na brifingu za novinare u Briselu, Stano je rekao da je „stvaranje Zajednice opština sa srpskom većinom obavezujuća pravna dužnost za Kosovo“ i da njeno dalje nesprovođenje „podriva ne samo načela vladavine prava na Kosovu, već i nanosi štetu ugledu, kredibilitetu i poverenju u Kosovo“.
„Otud sad obe strane, Srbija i Kosovo, moraju sprovesti svoja obećanja i obaveze koji proizlaze iz Briselskog sporazuma i sporazuma postignutih u okviru dijaloga uz posredstvo EU“, rekao je portparol šefa evropske diplomatije Žozepa Borela.
Stano je ukazao na to da je „ključni prioritet da se smanji zaoštravanje na terenu“, i da je poslednjih dana bilo „veoma opasnog zaoštravanja i razvoja koji su doveli u opasnost godine teškog delovanja i postignuća“.
Naveo je da to ima posledice ne samo po Srbiju i takozvano Kosovo, već i za ceo region, upozorivši da se, poput rata u Ukrajini, raspirivanje nekog žarišta neminovno može proširiti na ceo region.
Stano je rekao da EU „apeluje na obe strane da preuzmu odgovornost i da nađu evropsko rešenje“, i ukazao da je Borelj u subotu predočio očekivanja država članica Unije kad je reč i o Srbiji i o takozvanom Kosovu.
Krasnići: „Posle ostavki, slede izbori za gradonačelnike četiri opštine na severu“
Predstavnik nevladine organizacije „Demokratija plus“ Aljber Krasnići rekao je danas da ostavke gradonačelnika Severne Mitrovice, Zubinog Potoka, Leposavića i Zvečana ne mogu biti povučene i da su novi izbori za te funkcije izlaz iz te situacije.
On je za agenciju telegrafi.com rekao da se odluke četiri gradonačelnika ne mogu poništiti, jer je, kako je rekao “ mandat već predat građanima“.
Rekao je da postoji i odluka Ustavnog suda iz 2010. u slučaju gradonačelnika Orahovca, koji je podneo ostavku, ali je tražio da bude vraćen na posao.
Ustavni sud je zaključio da su „ustavne posledice ostavki gradonačelnika opština raspisivanje izbora od strane predsednika Republike“, rekao je Krasnići.
Podsetio je da se izbori moraju održati najranije za 30, a najkasnije za 45 dana od dana podnošenja ostavke.
Naglasio je da se izbori mogu raspisati samo za gradonačelnike, ali ne i za odbornike skupština opština, pošto se za odbornike može izvršiti zamena.
Prema njegovim rečima, zamena za odbornike se prvo može izvršiti u okviru iste liste onih koji su podneli ostavke.
Napomenuo je da, ako se to odbije, onda se to dalje prenosi na druge liste političkih subjekata, prema broju glasova.
Opštinama na severu Kosova to se već dogodilo 2018.