Mia Šem (21), devojka francusko-izraelskog porekla, ni kriva ni dužna, oteta je sa festivala, koji se održavao u južnom Izraelu i koji je postao svetski poznat, nažalost, po smrti nekoliko stotina mladih ljudi.

Nije ona jedina oteta sa festivala Supernova, udaljenog tek nešto više od tri kilometara od Gaze. Kada se pucnjava koja je prekinula muziku završila, u izrešetanim automobilima, i oko njih ostale su stotine žrtava, a odveden je i zarobljen, za sada nepoznat broj ljudi.

Procenjuje se da ih Hamas trenutno drži najmanje oko 200. Mia Šam je prva koju su hamasovci snimili, pustili da „javno govori“ i objavili na Telegramu, u snimku koji traje svega 78 sekundi.

Toliko vremena je bilo dovoljno da Mia „potvrdi“ da se nalazi u Gazi, da je operisana tri sata, da se prema njoj dobro ophode i daju joj lekove. U kadru je bio i bolničar koji je suptilno previo njenu povređenu ruku. Video je završila tako što je rekla da želi što pre da se vrati kući, kod svoje porodice, prenosi Gardijan.

„Molim vas, oslobodite nas odavde što pre“, rekla je ravnim glasom.

Izraelski zvaničnici tvrde da je Hamas, koji se u snimku pretvara da je humana orgazacija, zapravo „ubilačka teroristička organizacija, koja je odgovorna za smrt i otmice žena, dece i starih“.

S druge strane, njena majka koja se obratila čitavom svetu kaže da je primetila da njena ćerka govori ono što joj je rečeno.

„Vrištala sam kada sam videla da je živa. Ali kada sam ga drugi put pogledala videla sam da je ranjena“, rekla je Karen Šem, majka devojke koja je zarobljena u Gazi.

Dodala je kako je „načula da je Mia pogođena u rame ili u nogu, ali da su na snimku mogli da vide da je u pitanju rame, i da je operisana.“

„Vidim da je veoma uplašena i povređena, i da govori ono što su joj naredili da kaže. Zdesio nas je nečuveni teroristički napad, i ne znači da sutra ne bi mogao da se dogodi u Francuskoj ili u SAD.“

Karen Šem je objasnila da sa svojom ćerkom poslednju put razgovarala 6. oktobra, dan pre napada, kada su se okupili u porodičnoj kući u predgrađu Tel Aviva, gde su proslavljali kraj jevrejskog praznika Sukot, piše The New York Times.

„Pozvala me da kaže da ide na festival na jugu, ali nije rekla gde tačno. Sledećeg jutra, već nešto posle 7 ujutru, telefon se usijao od vesti o napadu i seriji racija na jugu zemlje. Nisam prestajala da je zovem, ali bezuspešno sam pokušavala da dođem do nje. Iako sam se tešila da je tamo nekoliko hiljada ljudi, i da je verovatnoća da je baš ona povređena mala, nisam imala pojma kolika je razmera ovog napada. Nisam imala pojma da je u pitanju masakr!“

 

Jedina nada za porodice mnogih koji su nestali na festivalu i generalno, bila je, kaže, WhatsApp grupa gde se komunicira o žrtvama, ali gde ima mnogo dezinformacija, ali i Hamasovaca koji prete.

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Šem je dodala da je onda od prijatelja njene ćerke čula da je roditeljima poslala sms poruku „Pucaju na nas, spasite nas“, ali nije jasno šta je bilo posle toga. Drugi su joj rekli da su je videli u automobilu koji je izrešetan mecima.

Jedina nada za porodice mnogih koji su nestali na festivalu i generalno, bila je, kaže, WhatsApp grupa gde se komunicira o žrtvama, ali gde ima mnogo dezinformacija, ali i Hamasovaca koji prete.

I sestra otete devojke se oglasila na društvenim mrežama, gde je postavila njenu sliku, pitala da li je neko video i ostavila svoj kontakt kako bi je obavestili ako eventualno saznaju nešto o njoj, ali je posle toga dobijala preteće pozive sa nepoznatih brojeva.

Francuski predsednik Emanuel Makron, koji je trenutno u zvaničnoj poseti Albaniji, zatražio je njeno puštanje na slobodu.

„Sramota je uzimati nevine ljude za taoce i izlagati ih nevolji na ovako odvratan način. Francuska, zajedno sa svojim partnerima, radi na oslobađanju naših talaca koje drži Hamas.“

Francuska ministarka spoljnih poslova Katarina Kolona, sastala se sa porodicom otete devojke, i porodicama onih za koje se veruje da su oteti ili ubijeni. Svi strahuju od smrti svojih voljenih, a u napadu ove organizacije stradalo je 1.300 nečijih voljenih ljudi.

Zašto Hamasovci ovo rade?

Analiza The New York Times-a pokazala je da su delovi snimka u kojem je Mia Šem snimljeni parcijalno, bar pre šest dana, ali da nije u potpunosti jasno da li je bila pod prinudom dok je snimana.

Ipak, sudeći po izjavi Kaleda Mešala, bivšeg šefa Hamasa koji vodi njegovu kancelariju u Dohi, ovi snimci ne služe samo tome da obaveste javnost o povredama i zdravstvenom stanju otetih ljudi.

Maršal je na AlAraby TV rekao: „Hamas će iskoristiti zatvorenike kako bi oslobodio 6.000 Palestinaca koji su u izraelskim zatvorima“.

S obzirom na to da se broj Hamasovih zatvorenika povećao za 50 u odnosu na dan ranije, kako su saopštili izraelski zvaničnici, ova grupa nema nameru da prestane, i ona ih koristi da bi ucenila Izrael.

Još jedan vid i pokušaj Hamasove ucene jeste tvrdnja da je u vazdušnim napadima na Gazu, koje Izrael neprekidno izvodi od početka sukoba poginulo nekoliko talaca. Ipak, to je u ovakvim okolnostma nemoguće proveriti.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.