Američki novinar odlučio je da uradi eksperiment, u kojem sigurno nije jedini: naime, da će nedelju dana piti pivo svaki dan, prenosi N1.

Iako voli da uživa u čaši hladnog piva sa prijateljima, odlučio je da istraži efekte svakodnevnog pijenja na njegovo telo. Nakon što je završio nedeljni izazov, sažimao je iskustvo u prilično neočekivanu preporuku za sve one koji piju.

„Prvog dana sam popio pivo oko 17:00 kada sam završio posao“, objašnjava početak svog jednonedeljnog eksperimenta ispijanja piva novinar američkog portala, koji je svaki dan točio sebi piće iste marke. Odlučio sam se za India Pale Ale (IPA) proizveden na lokalnoj farmi samo nekoliko milja od njegovog doma u severnom delu Njujorka. U poređenju sa lagerom, IPA je znatno teža, pa sam, kada sam ga popio, osetio ono što većina ljudi oseća nakon ispijanja piva – bio sam sit“, citira američkog novinara hrvatski N1.

Osećaj sitosti pri ispijanju piva je uobičajen i potpuno razumljiv, jer je uzrokovan karbonizacijom piva, što može dovesti do osećaja nadimanja usled isparavanja ugljen-dioksida. Prilikom ceđenja, pivo može izazvati i gorušicu, jer njegova kiselost iritira želudac.

Metabolički procesi u telu su poremećeni kada se pivo konzumira zbog alkohola koji se nalazi u piću. Kada pijete alkohol, jetra joj daje prioritet u odnosu na metabolizam drugih makronutrijenata koji donose kalorije, kao što su šećeri i masti.

Novinar se seća da ga je sitost pratila sve vreme. „Te prve noći večerao sam nešto kasnije – nakon što sam prestao da se osećam sit od piva – i takođe sam loše spavao, što je moglo biti zbog piva ili kasne večere. Ostatak nedelje sam pio pivo posle večere ili bar uz nešto hrane“, rekao je on.

Nacionalni institut za javno zdravlje (NIJZ) na svom sajtu obaveštava da su neki od efekata konzumiranja alkohola uočljivi odmah – javljaju se u roku od pet do deset minuta nakon pijenja i traju onoliko koliko je alkohol prisutan u organizmu.

Kasniji efekti nastaju kao posledica redovnog prekomernog pijenja i manifestuju se u fizičkom i mentalnom zdravlju, u socijalnoj, ekonomskoj i drugim oblastima.

Kada je novinar bio sit, doživeo je još jedno uobičajeno dejstvo piva na organizam – da ga je pivo umorilo. Stereotip da je alkohol stimulans je pogrešan, upozorava NIJZ. Alkohol je depresor centralnog nervnog sistema, a u visokim koncentracijama može izazvati nesvesticu, komu, prestanak disanja i rada srca, pa čak i smrt.

„Opuštanje je veliki deo privlačnosti alkohola“

Zasićenosti i umoru pridružio se i treći karakterističan osećaj za novinara: pivo mu je pomoglo da se oseća opuštenije.

„Bez obzira da li sam pio pivo pre, za vreme ili posle večere, osećao sam se opušteno posle prvih nekoliko gutljaja, i to ne čudi, jer je opuštenost veliki deo privlačnosti alkohola“, smatra novinar.

Prema NIJZ-u, granica za zdrave odrasle muškarce je dve jedinice alkohola dnevno, što znači najviše dva decilitra vina ili pola litra piva ili dve čašice žestokog pića, za zdrave odrasle žene koje nisu trudne i ne doje, a za osobe starije od 65 godina ne više od jedne jedinice alkohola dnevno.

N1 Zagreb piše da iza opuštanja od piva stoje čvrsti dokazi. Alkohol oponaša dejstvo g-aminobuterne kiseline, nazvane GABA, koja smanjuje električnu aktivnost u mozgu, što rezultira prijatnim i opuštajućim efektom sličnim onom koji se oseća nakon uzimanja sedativa.

Ali drugo lice alkohola je mnogo manje privlačno. Kada opuštajuće dejstvo alkohola nestane, može se zameniti anksioznošću. To, pak, može dovesti do veće potrebe za konzumiranjem alkohola kako bi se uz njegovu pomoć ponovo postigao osećaj smirenosti.

Duboko disanje i meditacija izazivaju ista osećanja kao i pivo

Krajem nedelje, tokom koje je svaki dan pio pivo, američki novinar je svoje iskustvo sažeo u nekoliko iznenađujućih uvida.

„Iako uživam u opuštajućem efektu piva, a ispijanje piva sa prijateljima je vanvremenska tradicija koja ne pokazuje znake odumiranja, postoje i drugi načini da se postigne sličan opuštajući efekat“, napisao je novinar i preporučio duboko disanje i meditaciju, što blaže deluju na aktivnosti GABA i istovremeno ne izazivaju zavisnost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.