Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu 1912. godine, hotel Bristol, arhitektonsko remek-delo ingenioznog Nikole Nestorovića, stekao je status centra mondenskog života u srpskoj prestonici.
Podignut u srcu Savamale, kao vesnik preobražaja Beograda u modernu evropsku metropolu, avangardni hotel Bristol vrlo brzo postao je nezaobilazna destinacija za mnoge slavne i uticajne ličnosti koje su u njemu pronalazile inspiraciju, kutak za odmor i mesto u kome se najbolje oseća neodoljivi šarm večnog grada.
Džon Rokfeler Mlađi, čuveni američki finansijer i filantrop, predstavlja verovatno najslavniju ličnost koja je dosad boravila u hotelu. Oduševljen lepotom i otmenošću simbola zrele faze beogradske secesije, u kom je odseo dvadesetih godina prošlog veka, on je hotel preporučio i svom sinu Dejvidu Rokfeleru koji je Beograd posetio 1979. godine. Iza boravka poznatog američkog bankara u Bristolu ostala je priča o tome kako je ljudima na recepciji, prilikom odlaska, poklonio pozlaćene hemijske olovke sa logom njegove banke.
Hotel Bristol je bio i svedok mnogih istorijskih događaja, pa je tako u njemu tadašnji ministar spoljnih poslova Kraljevine Jugoslavije Aleksandar Cincar-Marković boravio za vreme martovskih demonstracija 1941. godine.
U lepoti i ponudi Bristola uživali su i doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito, članovi britanske kraljevske porodice, brojne diplomate, oficiri, šahovski velemajstor Gari Kasparov i drugi sportisti, a poznato je i da je Luka Ćelović Trebinjac, slavni srpski dobrotvor i zadužbinar, po čijem je nalogu izgrađen hotel, u njemu voleo da svakog dana popije kafu.
Hotel Bristol je kroz svoju više od jednog veka dugu istoriju takođe bio važno mesto okupljanja umetnika svih vrsta, a vrlo često je bio i mesto održavanja različitih balova i pozorišnih predstava.
Među ličnostima koje su istoriju hotela učinile slavnom posebno mesto zauzimaju glumci. Tako je, primera radi, čuvena filmska diva Milena Dravić u Bristolu snimala editorijale za domaće modne časopise. Glumac i muzičar Nikola Kolja Pejaković je zajedno sa kolegom, slavnim Nebojšom Glogovcem, u hotelu snimio muzički spot za jednu svoju numeru, dok je Ljubiša Samardžić, još jedan prvak glume, neke od čuvenih scena iz filma „Savamala“ (1982), režisera Žike Mitrovića, snimio baš ispred ulaza u Bristol.
Na spisku čuvenih posetilaca nalazi se i legendarni slikar i književnik Momo Kapor, još jedan simbol Beograda, koji je obožavao Savamalu i vrlo često provodio vreme u hotelu Bristol. Osim njega, i brojni drugi književnici su se svojevremeno okupljali u hotelu na tradicionalnom dočeku Pesničke Nove godine, uživajući u poeziji i muzici.
Noćni život u Beogradu nekada je praktično bio nezamisliv bez Bristola. Kada bi zidovi kafanske sale u njemu mogli da progovore, ispričali bi mnoge zanimljive priče o tome kako su se proslavili neki od naših najpoznatijih estradnih umetnika.
Krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina prošlog veka redovni gost hotela bio je pevač raskošnog glasa Predrag Cune Gojković, koji je baš u Bristolu započeo svoju karijeru nastupajući u hotelskom orkestru. Zajedno sa njim nastupala je i Silvana Armenulić.
Hotel Bristol takođe pamti i zajedničke nastupe čuvenog klarinetiste Bokija Miloševića i Lole Novaković, a gošća hotela bila je i poznata pevačica sevdalinki Kadira Čano. Osim njih, u Bristolu je početkom osamdesetih godina na dočeku Nove godine nastupala i Meri Cetinić.
Nakon opsežne restauracije fasade, koju je Belgrade Waterfront izvršio u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, ovaj antologijski primerak moderne srpske arhitekture, sada poznatiji kao The Bristol
Belgrade, doživljava renesansu i uskoro će ne samo povratiti status koji je imao pre više od jednog veka, već i ponovo postati mesto u kome se bogata istorija susreće sa vanvremenskom elegancijom.
Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda