U izveštaju Kraljevskog društva je nedvosmisleno potvrđeno da su mere preduzete tokom pandemije korona virusa, kao što su fizičko distanciranje i nošenje zaštitnih maski, značajno smanjile širenje infekcija – NPI.
NPI čini skup preventivnih mera koje se preduzimaju kako bi se suzbilo širenje zaraznih bolesti, kao što je korona virus, bez upotrebe farmaceutskih tretmana ili vakcina. Stručnjaci su detaljno analizirali efikasnost nemafijutskih intervencija (NPI), ne uključujući lekove ili vakcine, i utvrdili da je kombinacije ovih mera ključna u smanjenju prenosa virusa.
Izveštaj je nazvan „Covid-19: Ispitivanje Efikasnosti Nemafijutskih Intervencija“ i obuhvatio je šest grupa NPI, uključujući maske i prekrivače za lice, fizičko distanciranje i zaključavanje (lock down), testiranje, praćenje i izolaciju, restrikcije putovanja, kontrole prelaska međunarodnih granica, kontrolu okoline i komunikaciju.
Pregledom hiljada studija, stručnjaci su zaključili da su pojedinačne mere donekle doprinele smanjenju prenosa tokom pandemije, ali je efekat postao očigledan kada su se kombinovale. Takođe, pokazalo se da su NPI bile najefikasnije u ranim fazama pandemije i kada je intenzitet prenosa bio nizak.
Profesor Mark Valport, predsednik stručne radne grupe izveštaja, istakao je da postoji dovoljno dokaza koji potvrđuju da su rani i rigorozni paketi komplementarnih NPI nedvosmisleno doprineli suzbijanju infekcija Sars-CoV-2. On je takođe naglasio važnost učenja iz ovog iskustva za buduće pandemije.
Izveštaj je identifikovao fizičko distanciranje i „zaključavanje“ kao najefikasniju kategoriju NPI. Mere kao što su zabrana izlaska iz kuće i ograničavanje veličine okupljanja značajno su doprinele smanjenju prenosa virusa, a strože mere su imale veći efekat.
U domovima za starije, mere kao što su grupisanje i restrikcije posetilaca su se pokazale kao efikasne u smanjenju prenosa. Takođe, izveštaj je ukazao na varijabilnu efikasnost mera zatvaranja i distanciranja u školskim okruženjima, uzimajući u obzir faktore kao što su pridržavanje i uzrast učenika, piše Gardijan.
Studije su takođe konzistentno pokazale da su maske i obaveza njihovog nošenja efikasan pristup za smanjenje infekcija. Visokokvalitetne respiratorne maske, poput N95, pokazale su se kao efikasnije od hirurških maski.
U pogledu mera testiranja, praćenja i izolacije, zemlje koje su implementirale visok nivo praćenja kontakata su zabeležile smanjenje smrtnih slučajeva od Covid-19.
Kako bi se bolje pripremili za buduće pandemije, izveštaj preporučuje uspostavljanje međunarodnih protokola za istraživanje efikasnosti NPI putem kliničkih ispitivanja i posmatračkih studija.
Ovaj izveštaj, koji se temelji na stručnim pregledima dokaza, pruža dragocen uvid u efikasnost različitih mera tokom pandemije korona virusa i služi kao osnova za buduće upravljanje sličnim situacijama, zaključuje Gardijan.