U mnogim društvima, kroz istoriju, dominira mišljenje da je muškarac „glava porodice“, a žena njegova „potpora“. Ova norma, usađivana kroz generacije, postavila je temelje za patrijarhalne vrednosti koje su oblikovale živote žena. Istorija je preplavljena pričama u kojima je ženska figura bila simbol poslušnosti, a muška – autoriteta. U takvom društvenom okruženju, nasilje u porodici bilo je opravdano, često nevidljivo, pa čak obavezno, jer se muževnost merila u masnicama i ožiljcima na ženskom telu.
Femicid je u velikom broju slučajeva i direktan rezultat ovih pravila i rodne nejednakosti koja je ukorenjena u društvenim normama. Ove godine suočavamo se sa novim, zabrinjavajućim okolnostima koje donose dodatne brige – najveći broj žena ubijen je od strane svojih sadašnjih i bivših supruga/partnera (13), dok je po jedna žena ubijena od strane sina, unuka, bivšeg zeta i progonitelja. U 8 od 16 slučajeva (od ukupno 17 ubijenih žena, jedno ubistvo je bilo dvostruko), nasilje nije samo ranije prijavljivano, već su tri počinioca već imala kriminalnu prošlost.
Dvojica su prethodno osuđivana zbog nasilja prema istim ženama, dok je jedan od njih imao presudu zbog pokušaja ubistva bivše partnerke.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 19. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS