Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podneli su Skupštini predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja kojim je predviđeno popisivanje svih nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva.

Agent stranog uticaja je, prema ovom predlogu zakona, NVO koja se bavi političkim delovanjem ili političkim aktivnostima, navodno usmerenim „na ugrožavanje demokratije, narušavanje integriteta Republike Srbije, kršenje Ustavom zajamčenih sloboda i prava i raspirivanje nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti“.

Predlog zakona podneli su 29. novembra poslanici Đorđe Komlenski i Bojan Torbica.

Predloženo zakonsko rešenje kao strane subjekte prepoznaje „vladu, izvršne organe druge države ili stranu političku stranku, fizičko lice koje nema državljanstvo Srbije i prebivalište u Srbiji ili pravno lice ili grupa pravnih lica koja je organizovana, registrovana ili osnovana po propisima druge države ili koja ima sedište u drugoj državi“.

Taj registar bi trebalo, po zamisli Pokreta socijalista, da uspostavlja i vodi Ministarstvo pravde

Predloženo zakonsko rešenje kao strane subjekte prepoznaje „vladu, izvršne organe druge države ili stranu političku stranku, fizičko lice koje nema državljanstvo Srbije i prebivalište u Srbiji ili pravno lice ili grupa pravnih lica koja je organizovana, registrovana ili osnovana po propisima druge države ili koja ima sedište u drugoj državi“.

Taj registar bi trebalo, po zamisli Pokreta socijalista, da uspostavlja i vodi Ministarstvo pravde.

Ruski model

Zakon o stranim agentima više od decenije postoji u Rusiji i prema ocenama kritičara služi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija. Iz tih razloga, izazvao je napetost u odnosima Rusije sa zapadnim zemljama.

Ovakav zakon postoji od maja ove godine i u Gruziji gde su bili višemesečni protesti tim povodom, a funkcija je ista – gušenje kritika i pobune.

Direktor Centra za praktičnu politiku Dragan Popović za novi broj Nedeljnika kaže da ovaj zakon deluje kao jedan od klasičnih zakona o stranim agentima koji se javljaju s vremena na vreme i ima različite modalitete od Sjedinjenih Američkih Država do Rusije.

U poslednjih nekoliko godina sa talasom antidemokratizacije, i autoritarizma po svetu, sve češće se javljaju najave takvih zakona, čak i u nekim zemljama EU, poput Mađarske i Poljske.

„Deluje mi prilično da je deo opšteg trenda, nažalost, koji je zahvatio ceo svet i gde autoritarizam potiskuje demokratiju“, objašnjava Popović.

Dodaje da Srbija još nije na nivou zemalja u kojim taj zakon ima ozbiljnu primenu, poput Putinove Rusije.

„Kod nas ima više propagandni efekat. Iskreno sumnjam da će se takav zakon usvojiti u neko dogledno vreme u Srbiji. Pre svega, zbog toga što smo, htela to naša vlast ili ne, okruženi EU i prirodno smo usmereni ka EU“, priča on.

U slučaju da neprofitna organizacija u svom delovanju postupa i sprovodi aktivnosti, a nije upisana u Registar agenata stranog uticaja, ili nije podnela prijavu, Ministarstvo dostavlja predlog nadležnom sudu za zabranu obavljanja rada i podnosi prijavu protiv odgovornih lica u skladu sa odredbama krivičnog zakonodavstva Republike Srbije.

Predviđaju se i kazne u slučaju nepoštovanja ovog zakona poput zabrane obavljanja rada i krivične prijave protiv odgovornih lica, kao i novčane kazne.

Predviđene novčane kazne kreću se od 5.000 dinara do 2.000.000 dinara.

Gde su kazne, tu je i strah (ili bi trebalo da bude). Da li je to možda deo poente priče?

„To postoji svuda gde postoje ovakvi, hibridni režimi koji su poluautokratski ili čak su neki i čisto autokratski. Njima treba strah, njima treba da se ljudi plaše, da bi od tog straha bežali pod okrilje velikog vođe“, izlaže Nedeljnikov sagovornik.

Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika i pretplatite se na naše digitalno ili štampano izdanje. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.