Kad je 15. marta ove godine kompanija „Affinity Global Development“, gazde Džareda Kušnera, muža Trampove ćerke Ivanke, objavila sliku raskalašnog stepenastog hotela kako se uzdiše iznad Kasarne VII puka, niko nije mogao da nasluti da bi jednog dana projekat revitalizacije kompleksa Generalštaba vredan 500 miliona dolara (u kojem će Srbija, priča se, imati 22 odsto udela) mogao uopšte zaživeti. Nije on, uostalom, ni prvi ni poslednji koji hoće da se dohvati tog posla. Nije čak ni prvi Amerikanac. Ma nije ni prvi iz svoje kuće.
Dobro, jeste Njujork tajms koji dan kasnije pisao detaljnije o njegovom planu, i jeste, pominjale su se tu i neke konkretne brojke, ali ko će ga znati, daleko je to, a uostalom, nije on ni prvi ni poslednji…
Dve nedelje nakon što se navršilo četvrt veka od prvog, a nedelju dana nakon što je isto toliko prošlo od drugog bombardovanja Zgrade Generalštaba, doskorašnji ministar građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić potpisao je misteriozni ugovor sa kompanijom famoznog Kušnera.
Nema ništa od toga, pa to je kulturno dobro, kako to može da se ruši, pomislila je tada i stručna i laička javnost.
A onda je Kušner, vlasnik „Affinity Global Development“, poslovni partner Vlade Srbije i zet Donalda Trampa, mesec i nešto dana kasnije došao u Srbiju i zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem odmeravao Nemanjinu i zamišljao kako bi tu, umesto ruševina koje ničemu ne služe osim kao reklama za Krušik, Zastavu i Prvu iskru Barič Namensku, lepo legle dve moderne kule.
Ali to je kulturno dobro, ponovo je gunđala stručna i laička javnost, to ne sme da se dira, zar ne?
Nema problema, rešićemo i to.
Prošlog petka, na sajtu Službenog glasnika, pojavila se vest da su Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane izgubile status kulturnog dobra. Vlada je, kako su preneli mediji te večeri, odlučila da iz registra nepokretnih kulturnih dobara potpuno izbriše zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane.
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je za N1 da procedura nije ispoštovana, jer da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika centralnog registra, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno.
Pojedini mediji pisali su u ponedeljak da su pripadnici BIA bili u prostorijama Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kako bi otkrili sve o apelu koji stručnjaci te institucije pripremaju povodom odluke Vlade Srbije od petka. Navodno su pripadnici BIA u Zavodu razgovarali upravo sa zamenicom direktora Estelom Radonjić Živkov, koja je ranije govorila o aljkavoj proceduri brisanja Generalštaba i Ministarstva odbrane iz registra. Do sličnih informacija došao je i Ekološki ustanak, čija je poslanica izjavila da je BIA upala u Zavod kako bi zastrašila zaposlene.