Iako je humani metapneumovirus (HMPV) u poslednje vreme podigao dosta prašine, posebno zbog povećanog broja slučajeva u Kini, ovaj virus nije nova pretnja. Prvi put je izolovan 2001. godine u Holandiji, iako se smatra da je prisutan među ljudima duže vreme. Iako u početku nije bio prepoznat kao ključni uzročnik respiratornih infekcija, HMPV se brzo etablirao kao značajan faktor u sezonskim bolestima sličnim gripu i prehladi, naročito tokom hladnijih meseci.
Ovaj respiratorni virus, koji spada u istu porodicu kao i respiratorni sincicijalni virus (RSV), izaziva simptome slične prehladi, poput kašlja, curenja nosa i bola u grlu. Obično ne uzrokuje teže zdravstvene probleme kod većine ljudi, ali ponekad, HMPV može dovesti do ozbiljnijih komplikacija kao što su bronhitis i upala pluća, naročito kod starijih osoba, male dece i osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom. Zbog toga je i dalje predmet istraživanja, a posebno se analizira njegov uticaj na rizične grupe.
Većina ljudi se prvi put susreće sa HMPV-om pre pete godine života, a ponovne infekcije obično imaju blaži tok. Delimično stečen iminitet objašnjava zašto HMPV ne izaziva globalne pandemije poput COVID-19, ali njegova prisutnost tokom sezone respiratornih bolesti i dalje ima značajan uticaj na zdravlje, naročito tokom zime. Iako vakcine specifične za HMPV još uvek nisu dostupne, istraživanja teže razvoju efikasnih preventivnih mera.
Zdravstveni stručnjaci ističu da povećanje broja slučajeva HMPV-a u Kini verovatno nije rezultat nepoznatog ili novog virusa, već poboljšanih dijagnostičkih metoda i povećane svesti o respiratornim infekcijama nakon pandemije COVID-19. S obzirom na to da je HMPV već prisutan među ljudima i da većina populacije ima delimičan imunitet, stručnjaci ne očekuju da će ovaj virus izazvati nove globalne zdravstvene krize, ali preporučuju oprez, naročito u rizičnim grupama.