U Kairu se nastavljaju pregovori o prekidu vatre i puštanja talaca iz Pojasa Gaze, uz posredovanje SAD, Katara i Egipta. Tačka sporenja je i dalje takozvani Filadelfijski koridor, odnosno granica Gaze i Egipta.
Hamas je potvrdio da je poslao delegaciju, na čelu sa zamenikom vođe te palestinske grupe Kalil el Haja, ali je naveo da neće direktno učestvovati u razgovorima.
Na frontu, međutim, i dalje se vode žestoke borbe u Kan Junisu, dok rakete iz Libana lete ka Golanskoj visoravni, prenosi RTS.
Ministarstvo zdravlja u Gazi, koje vodi Hamas, saopštilo je da je za 24 sata stradalo 69 Palestinaca, dok je broj ubijenih od početka sukoba porastao na 40.334.
Sa druge strane, izraelske odbrambene snage navode da je ukupan broj poginulih vojnika porastao na 340.
Hezbolah napao Izrael kao odgovor na ubistvo visokog komandanta te grupe
Libanska militantna grupa Hezbolah saopštila je da je počela napad na Izrael kao odgovor na ubistvo visokog komandanta Hezbolaha Fuada Šukra u predgrađu Bejruta prošlog meseca.
Šta se tačno dogodilo?
Izraelski avioni napali su južni Liban u ranim jutarnjim satima u nedelju, rekavši da je to bio preventivni napad na raketne bacače Hezbolaha koji su se spremali napasti Izrael, prenosi Danas.
Izraelska vojska rekla je da je otkrila da će Hezbolah lansirati stotine projektila prema centralnom Izraelu u 5 sati ujutro, javio je izraelski vojni radio, pa je napala pola sata pre toga sa 100 izraelskih aviona.
Hezbolah je lansirao svoj napad na severni Izrael raketama i bespilotnim letelicama u znak odmazde za ubistvo komandanta Fuada Šukra prošlog meseca, rekla je libanska grupa.
Ko je šta pogodio?
Hezbolah kaže da je njihov napad pogodio 11 izraelskih vojnih objekata, uključujući bazu Meron i četiri mesta na okupiranoj Golanskoj visoravni.
Izrael kaže da je pogodio hiljade Hezbolahovih raketnih bacača.
Šta se dalje događa?
Analitičar Sami Nader rekao je za Al Džaziru da ovi događaji signaliziraju “veliku eskalaciju u smislu opsega operacija i intenziteta”.
Međutim, prema novinarki Al Džazire Zeini Kodr, jezik kojim se koristi Izrael fokusiran je na “samoodbranu” i zaštitu Izraelaca od napada, što izgleda ukazuje na to da Izrael u ovom trenutku neće težiti eskalaciji.