Keir Starmer će postati prvi premijer Velike Britanije koji se u poslednjih šest godina sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Obećao je da će okrenuti stranicu u odnosima Velike Britanije i Kine, i izgraditi „pragmatičan i ozbiljan odnos sa tom zemljom“, prenosi Gardijan.
Starmer i kancelarka Rejčel Rivs nastoje da odmrznu odnose sa drugom po veličini svetskom ekonomijom na pragmatičnim osnovama, uz sugestije da Velika Britanija ne može da ostvari svoje ambicije rasta bez boljih odnosa sa Kinom.
Ali potez ka produbljivanju veza će verovatno biti posmatran kao kontroverzan među grupama za ljudska prava i klupskim odbornicima, kao i za nekoliko visokoprofiliranih konzervativnih poslanika kojima je Kina uvela sankcije.
Tom Tugendhat i Alicia Kearns, oboje istaknuti torijevski kritičari Kine, pozvali su Starmera da iskoristi sastanak kako bi sa Sijem pričao o nevoljama državljana Velike Britanije, uključujući Džimija Laija, vlasnika prodemokratskih medija koji je uhapšen i kome je suđeno u Hong Kongu.
Starmer će se sastati sa kineskim predsednikom danas u Rio de Žaneiru na samitu G20, sastanku svetskih lidera koji će verovatno obeležiti podele oko klimatske krize i Ukrajine.
Nijedan britanski premijer nije se sastao sa kineskim predsednikom otkako je Tereza Mej posetila Peking 2018. godine u jeku trgovinskog pritiska tokom pregovora o Bregzitu. A Boris Džonson je razgovarao sa kineskim predsednikom tokom pandemije.
Od tada su odnosi značajno zahladneli zbog sajber pretnji, kršenja ljudskih prava u Hong Kongu i sankcija britanskim poslanicima.
Riši Sunak je pokušao da obnovi odnose na samitu G20 2022. godine, gde je bilateralni sastanak bio planiran, ali je otkazan zbog razvoja situacije u Ukrajini.
Britanski konzervativni lideri Kinu karakterisali kao pretnju britanskoj bezbednosti – jačim jezikom od onog koji su SAD koristile.
Među onima kojima su uvedene kineske sankcije su Tugendhat, bivši ministar bezbednosti; Nusrat Ghani, zamenik predsednika Commons-a; i Iain Duncan Smith, bivši lider konzervativaca.
Tugendhat je rekao: „Džimi Lai – britanski državljanin – nalazi se na pokaznom suđenju u Hong Kongu. Drugima se preti ovde u Ujedinjenom Kraljevstvu”.
“Od suštinskog je značaja da Starmer pokrene razgovor o slučaju Laija, ali i o drugim britanskim državljanima koji su progovorili i koji su sada u Velikoj Britaniji.”
Dodaje da Starmer mora jasno da brani Britaniju od autoritarnog režima u Pekingu.
Kerns, koji je ministar inostranih poslova u senci, rekao je da lažno suđenje britanskom državljaninu Džimiju Laiju ponovo počinje u sredu, ali da te teme očigledno nema u Starmerovim prioritetima.