Štednja u Srbiji beleži kontinuirani rast od 2012. godine, a posebno značajan rast ima štednja u domaćoj valuti. Istovremeno potreban je razvoj alternativnih izvora finansiranja i edukacija građana i privrede da ih prihvate i iskoriste, kako bi preduzećima bila dostupna sredstva za razvoj, a investitorima dobra prilika da plasiraju svoja sredstva.
Ovoj temi posvećena je konferencija pod nazivom „Da li štednja u bankama ima alternativu?“ koja je održana 4. novembra u organizaciji Agencije za osiguranje depozita, Udruženja banaka Srbije i Privredne komore Srbije. Pored predstavnika organizatora, na skupu su govorili predstavnici Ministarstva finansija, Komisije za hartije od vrednosti, poslovnih banaka i društava za osiguranje.
Po rečima Mihaila Vesovića, direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, štednja je izraz stabilnosti, poverenja i dobre ekonomske budućnosti jedne privrede. „Stabilnost svake ekonomije ogleda se u štednji i investicijama. Važno je da edukujemo stanovništvo i privredu o značaju štednje i unapređujemo finansijsku pismenost i odgovornost svih učesnika na tržištu“, istakao je Vesović.
Predsednik Odbora direktora Agencije za osiguranje depozita, dr Ljubica Pantelić, istakla je dugogodišnji trend rasta osiguranih depozita u bankama po prosečnoj godišnjoj stopi od deset odsto, naglasivši da je to dokaz poverenja građana i privrede u banke, kao i stabilnog rasta standarda stanovništva. „U poslednjih godinu dana, ukupni osigurani depoziti u bankama uvećani su za 3,6 milijardi evra – što je za čak milijardu evra veći rast nego u prethodnoj godini“, istakla je. Podsetila je i da je sistemom osiguranja depozita pokriveno 99 odsto računa građana.
Nikola Vuletić, predsednik Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije i predsednik Izvršnog odbora Unikredit banke, rekao je da stotu godišnjicu Svetskog dana štednje Srbija dočekuje sa nekoliko značajnih rekorda, na koje možemo biti ponosni. „Početkom oktobra Standard & Poor’s je povećao kreditni rejting Srbije i po prvi put smo se našli među zemljama sa investicionim kreditnim rejtingom, što potvrđuje, između ostalog, i da se bankarski sektor nalazi u izuzetno dobrom stanju. Otpornost bankarskog sektora uz visoku stopu adekvatnosti kapitala, visoka racija likvidnosti, istorijski niska stopa nenaplativih kredita, kao i skoro udvostručena bilansna suma sektora u poslednjoj deceniji, jasno oslikavaju pozitivan ciklus u kome se naša ekonomija nalazi, kao i potencijal koji poseduje za dalji rast i razvoj. Štednja stanovništva kontinuirano raste godinama u nazad, i već je dostigla 19% bruto društvenog proizvoda. Primetan je rast štednje stanovništva u dinarima, koja trenutno čini 30% ukupne štednje stanovništva, čemu je u najvećoj meri doprinela stabilnost deviznog kursa u prethodnom periodu. Uveren sam da će se ovi pozitivni trendovi nastaviti i u narednom periodu, pogotovo ako se ima u vidu da je u prvih devet meseci ove godine ukupna štednja stanovništva povećana za 117,3 milijarde dinara, ili za milijardu evra“, rekao je Vuletić.
Generalni sekretar Udruženja banaka, Marina Papadakis, podseća da Udruženje banaka od svojih početaka do danas ima aktivnu ulogu i skupa sa svojim članicama promoviše značaj koji štednja može da ima, kako za blagostanje pojedinaca, tako i za ekonomski rast društva kao celine, te se u tom smislu kontinuirano preduzima niz aktivnosti kojima se, pored ostalog, promoviše značaj štednje različitim grupama stanovništva. Uključeni su i najmlađi, nizom projekata i aktivnosti finansijske edukacije za koju je Udruženje dobilo brojna međunarodna i nacionalna priznanja i nagrade.
U okviru konferencije održana je panel-diskusija posvećena mogućnostima ulaganja viška novca na finansijskom tržištu Srbije. U diskusiji su učestvovali Ognjen Popović, pomoćnik ministra finansija, Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, Slavoljub Đorđević, direktor Sektora za razvoj i upravljanje proizvodima i segmentima klijenata AIK banke, Mirjana Pavlović, direktor Sektora za poslovanje sa affluent i private klijentima u Banci Inteza, i Nataša Marjanović, članica Izvršnog odbora Đenerali osiguranja. Učesnici su razmenili mišljenja o trenutnom stanju tržišta kapitala u Srbiji, kao i o perspektivama, prednostima, poreskom tretmanu i potencijalnim rizicima ulaganja u pojedine finansijske instrumente.