Američki Stejt department i Evropska komisija izrazili su zabrinutost povodom navoda o upotrebi špijunskog softvera za nadzor novinara i aktivista u Srbiji, prenosi Glas Amerike.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler izjavio je da ne može da komentariše izveštaj Amnesti internešenala o korišćenju špijunskih softvera u Srbiji, ali je istakao širu zabrinutost administracije: „Ova administracija je od početka jasno izražavala zabrinutost zbog vlada koje koriste špijunske softvere da prate novinare, disidente i druge koji legitimno kritikuju vlast ili izveštavaju o njoj. SAD su preduzele korake da zaustave upotrebu takvih softvera.“
Evropska komisija je saopštila da je svaki pokušaj nelegalnog pristupanja podacima građana „neprihvatljiv“ i pozvala na temeljne istrage. „EK očekuje da nacionalne vlasti temeljno istraže takve optužbe i povrate poverenje građana. To se odnosi i na Srbiju, kao kandidatkinju za članstvo u EU, koja je posvećena usaglašavanju sa evropskim pravnim tekovinama, standardima i vrednostima“, navedeno je u odgovoru Komisije.
Prema izveštaju Amnesti internešenala, srpska policija i obaveštajne službe koriste špijunski softver za nadzor telefona novinara, aktivista i drugih pojedinaca. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije odbacilo je ove tvrdnje, navodeći da se forenzički alati koriste isključivo u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku i da su navodi iz izveštaja „apsolutno netačni“.
Evropska komisija najavila je da će nastaviti da pažljivo prati stanje vladavine prava i zaštite osnovnih prava u Srbiji.