Iako časopis za intelektualnu elitu, kako vole da ga nazivaju, jedno vreme nije izlazio uz Nedeljnik, čitaoci su nastavili redovno da se interesuju za njega. A to što su ga, nakon što smo ponovo počeli da ga objavljujemo uz naš magazin, zdušno prihvatili, govori nam da su kao dobru naviku usvojili čitanje najaktuelnijih svetskih političkih zbivanja koje njegovi autori pripremaju svakog meseca.

Mond diplomatik na srpskom ponovo izlazi uz Nedeljnik, i to u elektronskom izdanju. Osim što možete čitati o najnovijim događajima koji menjaju stanje sveta, Mond ima čitavu arhivuprethodnih brojeva, koje kao pretplatnici možete otvoriti.

Stigao je novi broj Mond diplomatika na srpskom! Prelistajte novembarsko izdanje i informišite se o onome što se dešava u svetu. Kritički i uz drugačije gledište.

DOSIJE: KRAJ AMERIKE KAKVU POZNAJEMO?

Ponovni izbor Donalda Trampa, koji je ovaj put imao prednost i u ukupnim glasovima nad protivkandidatkinjom, odražava značajan pomak birača iz kruga radničke klase ali i mladih i Latinoamerikanca ka Republikanskoj stranci. Iako je razlika između dva kandidata bila manja od 2% biračkog tela, demokrate ne uspevaju da se oslobode slike elitističke, urbane i isuviše obrazovane stranke. Pritom, Donald Tramp se ovaj put u Belu kuću ne vraća kao osobenjak koji tek stupa na političku scenu ne znajući gde bije. Osam godina nakon što je odneo prvu pobedu, njegova glasačka baza je veća, a skupštinska većina stabilnija. Oko sebe je okupio tim lojalista koji neće pokušavati da obuzdaju njegove impulse, pa ni one diplomatske. Kako je takva osoba mogla biti izabrana za predsednika najveće svetske sile? Ukoliko želimo da proniknemo u pobedu Donalda Trampa, moramo uzeti u obzir ono što ona odražava, odnosno sve veću podeljenost u američkom političkom životu. Između 1994. i 2014. se udeo republikanaca koji u demokratama vide „pretnju za dobrobit zemlje“ više nego udvostručio, prešavši sa 17% na 36%; isti trend je vidljiv i među demokratama od kojih je 16% republikance smatralo pretnjom 1994. prema 27% dvadeset godina kasnije.

Evropski san razdire Gruziju i Moldaviju

piše David Tertri

U pozadini rata između Ukrajine i Rusije, Gruzija i Moldavija su krajem oktobra izašle iz vrlo napetog izbornog ciklusa. Sukob je trebao da narod ovih bivših sovjetskih republika, koje su delimično okupirane od strane ruskih trupa, navede da se masovno okrene ka političkim snagama najviše suprotstavljenim Moksvi. Međutim, to nije bio slučaj. Kako objasniti ovu protivrečnost?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.