Sukob na Bliskom istoku mogao bi da pokrene globalnu receiju, s obzirom na to da humanitarna kriza u Gazi pojačava izazove sa kojima se i onako nesigurna svetska ekonomija suočava, zaključak je stručnjaka sa Volstrita koji su za Gardijan analizirali trenutno stanje u svetu.
Izvršni direktor BlackRocka, Lari Fink, rekao je da je kombinacija zločina Hamasa od 7. oktobra – koji su doveli do napada Izraela na Gazu – i ruske invazije na Ukrajinu prošle godine pogurala svet „skoro u potpuno novu budućnost”.
U intervjuu za Sunday Times, Fink je rekao: „Geopolitički rizik je glavna komponenta u oblikovanju svih naših života. Imamo sve veći strah širom sveta, a sve manje nade. Sve veći strah stvara odustajanje od potrošnje ili veće potrošnje. Dakle, strah stvara recesiju na duge staze, a ako nastavimo da imamo rastući strah, verovatnoća evropske recesije raste, a ništa drugačija situacija neće biti ni u Americi“.
Džejmi Dajmon, predsednik najveće američke banke JP Morgan, rekao je za iste novine da je kombinacija izraelskog rata protiv Hamasa i ruske invazije na Ukrajinu – „prilično zastrašujuća i nepredvidiva“.
„Ono što se trenutno dešava na geopolitičkom frontu je najvažnija stvar za budućnost sveta – sloboda, demokratija, hrana, energija, migracije… sve to je na stolu“, rekao je on.
On je prošlog meseca (dok se rat Izraela i Hamasa još nije zahuktao) upozorio da je ovo „najopasnije vreme koje je svet video prethodnih decenija“.
Negativno raspoloženje Volstrita u vezi sa globalnom ekonomijom takođe odjekuje na drugim mestima. Prošle nedelje, Ekonomist je objavio vodeći članak pod naslovom: „Svetska ekonomija prkosi gravitaciji. To ne može dugo trajati.”
Jedan od razloga zašto se sukob između Izraela i Hamasa smatra globalnom ekonomskom pretnjom jeste oslanjanje sveta na naftu u regionu, koja čini trećinu tržišta. Ekonomisti se često plaše da skokovi u ceni nafte mogu izazvati globalnu recesiju.