
Dobro jutro!
Vikend za nama bio je najblaže rečeno sadržajan, i kao da je najavio sve ono što nas očekuje ove nedelje, koja potencijalno može biti i ključna – što bi reko krizni štab „naredne dve nedelje su ključne“ – za rasplet višemesečne društveno-političke krize.
Prvog dana ove radne nedelje, studenti iz udaljenijih krajeva zemlje uveliko su zagazili ka Beogradu, na protest najavljen za subotu i koji potencijalno može odrediti dalji tok studentske borbe.
Pogledajmo šta sve donosi početak ove nedelje.
najvažniji događaji dana
U Privrednoj komori Srbije Međunarodna konferencija „Grain Logistica powered by MSC“ o oblasti transporta žitarica i alternativnih vidova prevoza. Gvoriće Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije i Matej Zakonjšek, direktor Stalnog sekretarijata Transportne zajednice.
U Evropskoj kući uvodna konferencija projekta „Inkluzija bez granica“ koju organizuju Caritas Srbije i Forum mladih sa invaliditetom. Najavljeno da će se uoči početka konferencije novinarima obratiti kardinal Ladislav Nemet, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i zaštitnik građana Zoran Pašalić.
U 9.30 u Palati pravde nastavak suđenja vlasniku Tabloida Milovanu Brkiću zbog optužbe za pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja;
Danas i nastavak suđenja novinarki portala Pištaljka Snežani Đurić po krivičnoj tužbi generalnog sekretara Veslačkog saveza Srbije Vladimira Antića.
Ispred Fakulteta teničkih nauka u Čačku, organizuje se polazak studenata koji će ići pešice do Beograda na protest 15. marta.
Komesarka za proširenje EU Marta Kos danas u Briselu putem video-veze učestvuje na konferenciji „Ka EU: Jačanje integriteta i nezavisnosti krivičnog pravosuđa na Zapadnom Balkanu“ koju organizuje ministar pravde Slovenije Andreja Katič.
U Rijadu, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski započinje posetu Saudijskoj Arabiji.
Brisel će biti domaćin sastanka ministara finansija zone evra.
Od sporta danas imamo utakmicu 22. kola regionalne ABA lige Partizan – FMP, nastavak Indijan Velsa i utakmice u engleskom, italijanskom i španskom prvenstvu.
naslovne
Danas – „Ministra nisu tukli, već samo vređali?“, piše list ukazujući na „nelogičnost u policijskom rešenju o pritvoru za napadača na Nikolu Selakovića“ i da vlast tvrdi da je fizički napadnut.
Nova – piše da je vlast Srpske napredne stranke u najvećoj krizi, u tekstu pod naslovom: „Režim sateran u ćošak“. „Studenti iz Niša i Subotice marširaju na najdužoj ruti“, piše list o akdemcima koji su peške krenuli na protest u Beograd, 15. marta.
Politika – List piše o poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Južnobantaskom i Pomoravskom okrugiu, u tekstu pod naslovom: „Širom Srbije raste otpor blokaderima“.
Blic – List objavlje svoju tradicionalnu listu: „100 najmoćnijih u medijima“, kao i poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Južnobantaskom i Pomoravskom okrugiu u tekstu pod naslovom: „Nema ništa od krvave revolucije“.
Večernje novosti – „Nasilnici u zatvor a učenici u klupe“, o najavama državnog vrha.
vreme
U Srbiji će danas biti malo do umereno oblačno i toplo, dok se posle podne u Vojvodini, a uveče i tokom noći i u većini krajeva predviđa kiša i lokalni pljuskovi, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Vetar će biti slab i umeren, u planinskim predelima i košavskom području i jak, južnih smerova. Najniža temperatura biće od minus jedan na istoku i jugoistoku Srbije do 10 stepeni u Beogradu, a najviša temperatura od 20 do 24 stepeni Celzijusa.
U Beogradu će biti malo do umereno oblačno, toplo i veći deo dana suvo. Uveče i tokom noći povremeno će biti sa kišom i kratkotrajnim pljuskovima. Vetar će biti slab i umeren južnih smerova. Najniža temperatura biće od tri na periferiji do 10 stepeni u centru grada, a najviša oko 23 stepena.
Vremenski uslovi uticaće povolјno na većinu hroničnih bolesnika tokom dana. U drugom delu dana se očekuje pogoršanje biometeorološke situacije, pa se oprez u večernjim satima savetuje kako hronično obolelima, tako i svim osetlјivim osobama. Glavobolјa, nervoza i nesanica moguće su meteoropatske reakcije.
na današnji dan
1856 – Umro je Jovan Sterija Popović, prvi srpski komediograf, „otac“ srpske drame, i kao ministar prosvete, jedan od glavnih organizatora prosvetnog i kulturnog života u obnovljenoj Srbiji. Učestvovao je u osnivanju prvog beogradskog teatra (Pozorište na Djumruku) koji je 1841. otvoren izvodjenjem njegove tragedije „Smrt Stefana Dečanskog“. Njegove drame su više od 100 godina na pozorišnim repertoarima („Laža i paralaža“, „Pokondirena tikva“, „Kir-Janja“, „Rodoljupci“).
1872 – Umro je italijanski revolucionar Djuzepe Macini, glavni ideolog nacionalnog pokreta Italijana u 19. veku i jedan od tvoraca moderne italijanske države.
1922 – Britanske vlasti su uhapsile Mahatmu Gandija, optužile ga za pobunu i osudile na šest godina zatvora.
1945 – Tokio je u Drugom svetskom ratu razoren napadom 300 američkih bombardera B-29. Poginulo je oko 100.000 stanovnika japanske prestonice, a bez domova je ostalo oko milion.
1948 – Šef čehoslovačke diplomatije Jan Garig Masarik, sin prvog predsednika Čehoslovačke Tomaša Masarika, izvršio je samoubistvo iskočivši kroz prozor zgrade ministarstva u Pragu.
1952 – Bivši predsednik Kube Fulhensio Batista oborio je kubansku vladu i potom kao diktator vladao zemljom do 1959, kada ga je srušio s vlasti Fidel Kastro.
1969 – Džejms Erl Rej, optužen za ubistvo američkog crnačkog lidera Martina Lutera Kinga u aprilu 1968, osudjen je na 99 godina zatvora.
1975 – Snage severnog Vijetnama, u prvoj velikoj pobedi u Vijetnamskom ratu, zauzele su grad Buon Ma Tuot. Ta pobeda označila je početak velike ofanzive koja je sedam nedelja kasnije dovela do osvajanja Sajgona.
2000 – U Rijeci je umro popularni pevač Ivo Robić, legenda hrvatske i jugoslovenske muzičke scene.
2001 – SAD su uslovile ekonomsku pomoć SR Jugoslaviji saradnjom sa Medjunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu, zahtevajući izručenje optuženih za ratne zločine, pre svega bivšeg predsednika Slobodana Miloševića i ratnog komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića do 31. marta. Nakon hapšenja Slobodana Miloševića 1. aprila, SAD su odobrile pomoć Jugoslaviji od 50 miliona dolara.
2002 – U odmazdi za pogibiju 11 Izraelaca u samoubilačkom bombaškom napadu arapskih ekstremista u Jerusalimu, izraelski helikopteri razorili su sedište palestinskog vodje Jasera Arafata (Yasser) u Gazi.
2004 – Libija je potpisala protokol kojim je dozvolila Medjunarodnoj agenciji za atomsku energiju pri UN, da vrši inspekcije u njenim atomskim skladištima.
2005 – Svetski šampion u šahu, Rus Gari Kasparov, nakon pobede na velikom turniru u Linaresu objavio je da napušta šah kako bi se posvetio političkoj karijeri, odnosno da će učiniti sve što je u njegovoj moći za „otpor diktaturi Vladimira Putina“.
2008 – Koaliciona Vlada premijera Vojislava Koštunice podnela je ostavku, što je otvorilo put za nove parlamentarne izbore u Srbiji. Sastav vlade koja je na vlasti bila devet meseci i 25 dana, dogovaran je 125 dana.
2013 – Umrla Lilijan Mej Dejvis, švedska princeza, manekenka modnog časopisa „Vog“, upamćena po romansi sa princom Bertilom sa kojim je živela 30 godina pre nego što joj je kruna odobrila da se za njega i uda.
2015 – U sudaru dva helikoptera u Argentini poginulo je 10 osoba, medju kojima francuski sportisti koji su snimali rijaliti šou „Dropped“ za prvi program francuske televizije TF1. Medju žrtvama su francuski olimpijski pobednici, plivačica Kamij Mifa i bokser Aleksis Vastin i šampionka u jedrenju Florans Arto
2019 – U padu aviona Boing 737 u Etiopiji poginulo je svih 157 putnika i članova posade. U avionu su bili putnici iz 35 država, od kojih su neki leteli na samit UN posvećen životnoj sredini u Najrobiju.
2021 – Bočica vakcine protiv korona koja je prva ubrizgana u SAD 14. decembra 2020. godine, postala je deo kolekcije predmeta povezanih sa epidemijom u Nacionalnom muzeju američke istorije u Vašington.
2023 – Parlament Kine jednoglasno je dodelio treći madant aktulenom predsedniku Si Đinpingu.
BONUS VIDEO:
Realno
Budaletine neopevane!Sto ne idu na Kosovo?Ulicarski narkomani I Rolex zgubidani,Manjina sa dijagnozom F!