Još jednu noć studenti širom Srbije proveli su na svojim fakultetima, odlučni da istraju u blokadi dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Njihov protest dobija sve veću podršku – od kolega iz inostranstva do profesora koji prepoznaju značaj borbe za očuvanje univerzitetske autonomije. Jučerašnji dan mahom su obeležili oni, a njihova borba dominira i današnjim događajima. Studenti Poljoprivrednog fakulteta pridružuju se danas kolegama, čime je sada blokirano više od polovine fakulteta u zemlji.
Srbija
U Beogradu se danas nizom manifestacija obeležava Međunarodni dan ljudskih prava. Među ključnim događajima su skupovi koje organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, prezentacija izveštaja Građanskih inicijativa o stanju građanskih sloboda u Srbiji, kao i konferencija Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih.
U hotelu Metropol Palas održava se međunarodna konferencija o borbi protiv korupcije, na kojoj učestvuju predstavnici vlasti, civilnog sektora i međunarodnih organizacija. Istovremeno, u Vladi Srbije biće potpisan sporazum za izgradnju prve faze beogradskog metroa, što predstavlja važan korak ka modernizaciji infrastrukture glavnog grada.
Na terenu se mobilizacija mladih nastavlja. Studenti i srednjoškolci širom zemlje organizuju akcije koje okupljaju sve veću podršku javnosti. Njihovi zahtevi za promene odjekuju i među starijim generacijama, dok inicijativa „Zastani, Srbijo“ postaje simbol građanske solidarnosti.
Svet
Danas se širom sveta obeležava Međunarodni dan ljudskih prava, a centralni događaj je ceremonija dodele Nobelovih nagrada za 2024. godinu u Stokholmu. Laureati su, kao i svake godine, u centru pažnje, dok se svet osvrće na naučna i društvena dostignuća.
U Njujorku, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija razmatra obim i način pružanja humanitarne pomoći za Pojas Gaze, koji i dalje prolazi kroz ozbiljnu krizu. U Jerusalimu, izraelski premijer Benjamin Netanjahu svedoči u procesu za korupciju, što dodatno polarizuje političku scenu u Izraelu.
Poseta predsednika Vučića
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u Saksoniji, gde zajedno s nemačkim kancelarom Olafom Šolcom prisustvuje prezentaciji plana iskopavanja litijuma.
Sportske i kulturne vesti
Na sportskom planu pažnja je usmerena na večerašnje utakmice Lige šampiona, dok ljubitelji umetnosti imaju priliku da prisustvuju otvaranju izložbe posvećene umetničkom nasleđu Đorđa Andrejevića Kuna u Beogradu. Izložba pruža sveobuhvatan uvid u rad ovog velikana srpske umetnosti, čiji opus odražava duh vremena i borbu za pravdu.
Pregled prethodnog dana
Protesti u Novom Sadu i Nišu nastavljaju da privlače pažnju javnosti. Opozicija je osudila ulazak policije na Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, nazivajući to „atakom na autonomiju Univerziteta“. Ovaj incident dodatno je motivisao građane da se pridruže inicijativi „Zastani, Srbijo“, koja beleži značajan porast podrške.
Mladi, predvođeni studentima, sve glasnije zahtevaju promene, a njihova poruka se širi i izvan granica Srbije. Protesti i akcije solidarnosti privlače pažnju međunarodnih organizacija i medija, dok se Srbija suočava s prekretnicom u političkom i društvenom životu.
Sirijski pobunjenici koji su svrgnuli predsednika Bašara el Asada rekli su da neće nametati bilo kakav verski kodeks oblačenja za žene i obećali su da će garantovati ličnu slobodu svakome. Generalna komanda pobunjenika rekla je da je „strogo zabranjeno mešanje u oblačenje žena ili nametanje bilo kakvo zahteva u vezi njihove odeće ili izgleda, uključujući zahteve za smernost“. Stotine sirijskih izbeglica okupilo se u ponedeljak na dva granična prelaza u južnoj Turskoj, iščekujući povratak kući nakon pada vlade predsednika Bašara el Asada. Iz Moskve je saopšteno da je ruski predsednik Vladimir Putin lično doneo odluku da se bivšem sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu ponudi azil.
Sa druge strane globusa, TikTok je zatražio da Federalni apelacioni sud, do eventualne odluke Vrhovnog suda SAD, odloži izvršenje zakona kojim bi ova društvena mreža mogla da bude zabranjena u Americi, ako ne bude ispunila zahtev vlade i Kongresa – da prekine sve veze sa svojim kineskim osnivačem, kompanijom Bajtdens.
Naslovne strane za utorak
DANAS – „Vučić bira – vanredni izbori ili jača represija“ o studentskim blokadama fakulteta. „Od Mire Marković do Bašara al Asada“ list piše koga je sve Rusija zaštitila nakon pada sa vlasti.
NOVA – „Studenti ne odustaju“ u blokadi 33 državna fakulteta. „Kinezi odbili zahtev da provere stabilnost stanice“ list piše da je inspekcija utvrdila dve nezakonitosti oko pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
POLITIKA – „Tri kandidata u trci za lidera posle šest i po godina“ o izborima u Demokratskoj stranci. „Asadova armija se predala bez borbe“ piše list o trenutnom stanju u Siriji.
Istorijski pretres
Reformacija i naučna otkrića
Na današnji dan 1520. godine, Martin Luter, nemački crkveni reformator, spalio je papinu bulu u Vitenbergu, odbacujući optužbe za jeres i otpor rimokatoličkoj crkvi. Ovaj čin označio je ključni trenutak Reformacije, pokreta koji je promenio versku i političku mapu Evrope. Godine 1603. preminuo je Vilijam Gilbert, engleski fizičar koji je prvi uveo pojam „elektricitet“. Njegova teorija o Zemlji kao magnetu imala je značajan uticaj na razvoj nauke.
Inovacije i tehnološki napredak
Desetog decembra 1845. godine, Robert Tompson patentirao je prve pneumatske gume, čime je postavio temelje za moderni transport. Samo dve decenije kasnije, 1868. godine, prvi semafori za regulisanje saobraćaja postavljeni su u Londonu, označivši početak savremenih saobraćajnih sistema. U domenu industrije, Alfred Nobel, pronalazač dinamita i osnivač Nobelove nagrade, preminuo je 1896. godine, ostavivši iza sebe nasleđe koje slavi dostignuća u nauci, književnosti i borbi za mir.
Politička previranja i borba za prava
Na političkoj sceni, Napoleon Bonaparta 1810. godine anektirao je nekoliko nemačkih gradova, učvršćujući dominaciju Francuske u Evropi. U Srbiji, 1926. godine, preminuo je Nikola Pašić, jedan od najznačajnijih političara tog doba. Na današnji dan 1964. godine, Martin Luter King dobio je Nobelovu nagradu za mir za svoju borbu za građanska prava. Ovaj datum takođe podseća na važnost univerzalnih ljudskih prava, obeleženih odlukom Ujedinjenih nacija 1948. godine da usvoje Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima.
LEKTIRA ZA DANAS
Na sajtu Velike priče, svakog dana vas čeka pregršt tekstova, od spoljne politike, preko kulture, do zdravalja, psihologije i podkasta, ovaj portal ima za svakog po nešto.
Za danas je Željko Pantelić prirpremio sjajni georepor o invaziji na Ukrajinu i Iranovom proksi ratu protiv Izraela koj su se približili kao nikada do sada Moskvu i Teheran.
A za one koji vole malo više lajt teme, tu je modno/društveno/kulturni pretres o tome šta nam znače trenerke.
Trenerke jesu utočište, prkos, ali jesu i udobnost. Trenerke su katkad svejednoća, nezainteresovanost, aljkavost. Samo, jesu li odijela i trenerke u ratu?
Tu je i sjajni Milan Damjanac, koji kaže da naša deca nisu glupa ako neće da misle kako mi mislimo. Ne, naši roditelji nisu glupi pošto ne misle kao i mi i ne podržavaju nas. Narod nije glup ako glasa ovako ili onako. Biće da je neko prestao da se preispituje i razgovara.
Posetite sajt velikih priča i proverite ko vas još od sjajnih autora danas tamo čeka.
Uživajte u danu!