Nova medicinska studija iz Hong Konga pokazala je da su žene koje su uzimale lek protiv bolova na recept zajedno sa pilulom za „dan posle“ bile uspešnije u sprečavanju trudnoće od žena koje su uzimale samo hitnu kontracepciju, prenosi N1.
Studija, objavljena u u časopisu „Lancet“, sprovedena je u centru za reproduktivno zdravlje u kineskom gradu od 2018. do 2022. godine.
Nasumično kontrolisano ispitivanje sprovedeno je na 860 žena koje su zahtevale hitnu kontracepciju.
Ispitivanje iz 1998. pokazalo je da je levonorgestrel, jedna od najpopularnijih pilula za jutro posle, bio efikasan do 95 procenata u sprečavanju trudnoće ako se uzima u roku od 24 sata nakon nezaštićenog seksa, a ta efikasnost je pala na 58 procenata ili manje u roku od tri dana.
Autori studije su naveli da je uzimanje pilule zajedno sa piroksikamom, lekom koji se izdaje na recept za ublažavanje bolnih i zapaljenskih stanja kao što je artritis, „značajno poboljšalo efikasnost hitne kontracepcije“.
Nova studija ukazuje na to da levonorgestrel može da ostane veoma efikasan do tri dana nakon nezaštićenog seksa kada se uzima sa piroksikamom.
Naučnici su izračunali da je 95 odsto trudnoća sprečeno kod žena koje su primale kombinaciju sa piroksikamom, u poređenju sa 63 odsto onih koje su primale placebo kombinaciju.
Istraživač Sue Lo, iz Udruženja za planiranje porodice u Hong Kongu, rekla je za AFP da su nalazi „zaista uzbudljivi“ i opisala ih kao „pionirsko otkriće“ i nadala se da će drugi istraživači moći da ga nadograđuju.
„Za širu javnost, hitna kontracepcija koju koristimo je zaista dobra. Srećni smo što smo pronašli nešto za usavršavanje terapije“, rekla je ona.
Nije bilo značajne razlike u stopama neželjenih efekata kao što su odloženi periodi u dve proučavane grupe, rekli su istraživači.
Ova studija je bila prva koja je ukazivala da bi „lako dostupan i bezbedan“ lek uzet zajedno sa levonorgestrelom mogao da poveća efikasnost pilule za jutro posle, rekao je prvi autor studije Rejmond Li sa Univerziteta u Hong Kongu.
Ali Li je naglasio da nalaze treba ponoviti pre nego što dovedu do promene politike.
„Malo je prerano tražiti od žena da dodaju (piroksikam) svojoj terapiji u ovom trenutku“, rekao je Li, dodajući da bi žena prvo trebalo da razgovara o kombinaciji lekova sa svojim lekarom.
U posebnom komentaru u časopisu „Lancet“, Erika Kejhil sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Stanford je upozorila da se zaključak „možda ne odnosi na sve pacijente“.
Učesnici studije su uglavnom bili azijskog porekla imali su manje od 70 kilograma, napisao je Kejhil, koji nije bio uključen u studiju.
Poboljšana efikasnost „možda neće biti generalizovana za pacijente sa višim BMI“, primetila je ona.