Istraživanja kažu da nedelja važi za najdepresivniji dan u nedelji. Šta ako više ni ne znate koji je dan? Upravo tako izgleda život hiljada studenata širom zemlje koji, već ko zna koji dan za redom, blokiraju svoje fakultete u potrazi za pravdom. Njihova svakodnevica odavno je prestala da se meri danima u nedelji, a počela da se broji energijom u borbi za bolje uslove i prava.
Nemojte da vas zaveje taj poznati osećaj nedeljne težine. Iskoristite ovaj vikend za inspiraciju, podršku i, možda, mali trenutak pobune protiv svega što vas guši. Jer, nekada, najbolji način da se rešite nedeljne depresije jeste da ne dozvolite da vas ona definiše.
ŠTA NAS DANAS OČEKUJE?
Po nekom nepisanom pravilu, nedeljom se svet smiruje, a ljudi pokušavaju da povrate energiju za narednu nedelju (pretposlednju ove godine).
Papa Franja će danas posetiti francusko ostrvo Korziku, dok će u Grčkoj parlament glasati o budžetu za 2025. godinu. U Hrvatskoj, patrijarh Porfirije predvodi liturgiju i prisustvuje kongresu srpske omladine u Zagrebu. Na domaćem terenu, novi kardinal Ladislav Nemet služiće prvu misu zahvalnicu u Beogradu, dok će se u sportskoj areni odigravati ključne utakmice Super lige Srbije i ABA lige, kao i finale Evropskog prvenstva za rukometašice u Beču.
Pregled jučerašnjeg dana
Subota je, sa druge strane, proteklo uz brojne događaje koji su privukli pažnju javnosti, kako na političkoj, tako i na društvenoj sceni.
U fokusu su bile informacije o poslovanju Naftne industrije Srbije (NIS), koja je saopštila da snabdevanje tržišta naftnim derivatima teče nesmetano, uprkos najavama sankcija Sjedinjenih Američkih Država. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da još nije video zvanični dokument o sankcijama, ali je potvrdio da bi one trebalo da stupe na snagu početkom naredne godine, dok Srbija ostaje pri svojoj „principijelnoj politici.“ Istovremeno, Srpska pravoslavna crkva objavila je da je zvanična Fejsbuk stranica patrijarha Porfirija prestala da funkcioniše, što se dovodi u vezu sa mogućim hakerskim napadom, nekon objavljivanja pisma studenata Bogoslovije.
Društveni događaji obeleženi su protestima i okupljanjima širom Srbije i u inostranstvu. U Novom Sadu, srednjoškolci su na Trgu Slobode poručili studentima „Računajte na nas“, a njihova inicijativa proširila se i na međunarodni nivo, uz podršku okupljenih u Briselu i Ljubljani. Beograđani su se okupili kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv njegovog rušenja, dok je uveče Srđan Milivojević izabran za novog predsednika Demokratske stranke, u drugom krugu glasanja na sednici stranačke skupštine. Istovremeno, premijer Miloš Vučević ocenio je da su studentski protesti deo političkih strategija za promenu vlasti bez izbora.
Na međunarodnom planu, pažnju su privukli novi izraelski napadi u Siriji, izjave ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog o severnokorejskim snagama u rusko-ukrajinskom sukobu, i izbor bivšeg fudbalera Mihaila Kavelašvilija za predsednika Gruzije.
Osnivač čuvene španske modne kuće „Mango“ milijarder Isak Andik (71) poginuo je pošto je pao sa litice tokom planinarenja, objavili su mediji. Iz komapnije „Mango“, koji ima gotovo 2.800 prodavnica širom sveta, saopšteno je da je Andik, osnivač „Manga“, tragično nastradao.
Na sportskom terenu, odbojkaši Partizana pobedili su Crvenu zvezdu u derbiju Super lige Srbije, dok su međunarodne teme obeležile i događaje u odbojci i fudbalu.
NASLOVNE STRANE
VEČERNJE NOVOSTI – „Razgovori sa Amerikom, ne uvodimo kazne Moskvi“, predsednik Srbije o blokadi NIS. List piše i da „Zagreb decenijama krije lične dnevnike Stepionca“, u tekstu u kojem profesor Predrag Ilić piše o genocidu NDH.
POLITIKA – „Obaranje ruku na Crnom moru“, borba Zapada i Moskve za istočnu Evropu. List prenosi i intervju sa ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović, „Tražimo načine da očuvamo energetsku stabilnost“.
Istorijski pretres: NA današnji dan
37. Rođen je rimski car Neron, čija je umerena vladavina brzo prerasla u nečuveni teror, kulminirajući požarom Rima 64. godine. Optužen za podmetanje požara, Neron je preusmerio krivicu na hrišćane i naredio njihove krvave progone. Pripisuje mu se niz zločina, uključujući ubistva majke Agripine, žene Oktavije i bliskih saradnika. Samoubistvo je izvršio 68. godine, nakon što ga je Senat osudio na smrt.
1640. Grof od Braganza, Huan IV, krunisan je za prvog portugalskog kralja nakon šezdesetogodišnje španske vladavine, postavši utemeljitelj dinastije Braganza koja je trajala do 1910. godine.
1675. Preminuo je Jan Vermer, holandski slikar čija su dela poput „Devojke s bisernom minđušom“ i „Pogleda na Delft“ prepoznata kao remek-dela dva veka nakon njegove smrti.
1801. Četvorica beogradskih dahija ubila su valiju Hadži Mustafa-pašu i zavela strahovladu u Beogradskom pašaluku, što je ubrzalo izbijanje Prvog srpskog ustanka 1804. godine.
1914. Završena je Kolubarska bitka oslobađanjem Beograda, što je podiglo ugled Srbije među saveznicima u Prvom svetskom ratu.
1961. Adolf Ajhman, organizator Holokausta, osuđen je na smrt u Jerusalimu.
1966. Premino je Volt Dizni, pionir animacije i tvorac legendarnih filmova poput „Snežane i sedam patuljaka“ i „Mikija Mausa“.
1970. Sovjetski brod „Venera 7“ uspešno se spustio na planetu Veneru i počeo da šalje podatke.
1991. Feribot „Salem Ekspres“ potonuo je kod obale Egipta, usmrtivši oko 500 ljudi.
2000. Zatvorena je nuklearna centrala u Černobilju, mestu najteže nuklearne katastrofe 1986. godine.
2005. U Iraku su održani prvi slobodni parlamentarni izbori posle pada Sadama Huseina.
Lektira za danas
Na Velikim pričama, u skladu sa današnjim danom, malo više „lajt štiva“.
Čeka vas tekst Zorice Marković koja vas pita da li vam je poznat onaj izraz „fini momci završavaju poslednji“? Jeste li se pitali zašto je to tako? – sve to u svom novom tekstu u kom objašnjava da li je moguće biti previše fin.
Tu je i Branko Rosić koji je pisao o tome kako je bilo u Parizu na koncertu Pola Makartnija, a na sajtu je i tekst Marka Prelevića koji se pita kada smo počeli da navijamo za sločince.
Post Views: 523