Da su istorijski i najvažniji izbori ne izostavlja se ni iz jednog teksta ili članka koji se bavi predsedničkim izborima u Americi. Kakav će ishod biti i dalje je neizvesno, ali kampanja sa druge strane je bila zasigurno jedna od uzbudljivih koje smo imali priliku da vidimo. Prvo je bio predsednički kandidat koji se povukao iz trke, i to poprilično kasno, zatim je jedan od predsedničkih kandidata optužen i uz sve to videli smo nekoliko pokušaja atentata.

Dok čekamo koknačan rezultata, i da u Americi osvane 5. novembar evo liste nekih od ključnih momenata koje su obeliže kampanju Kamale Haris i Donalda Trampa.

  1. Izazovi

Ron DeSantis bio je viđen kao republikanski kandidat, onaj koji će sprečiti Trampa da bude ponovo kandidat stranke. Međutim, u januaru, uprkos tome što je DeSantisa podržao Rupert Mardok, on je svoju kampanju neuspešno završio i podržao Trampa.

   2. Predsednik

U istoriji američke politike, aktuelni predsednik koji traži reizbor obično ima značajnu prednost nad svojim protivnikom. Međutim, Džo Bajden, kao najstariji predsednik zemlje, se nije uklopio u taj trend, zbog čestog brkanja imena i zbunjivanja tokom svojih govora.

   3. Suđenje

Prvi pravi udar kampanja dobija 30. maja, kada je porota donela odluku da je Tramp kriv po 34 tački optužnice, čime je postao prvi bivši predseddnik koji je osuđen u američkoj istoriji. A ukoliko 5. novembra osvoji izbore postaće prvi predsednik Amerike koji je osuđivan, i time opet ući u američku istoriju.

Fulton County Sheriff’s Office shows former President Donald Trump

   4. Atentan

Sredinom jula tokom predizbornog mitinga u Pensilvaniji u Trampa je pucao i ranio ga u desno uvo Tomas Matju Kruks, koji je ispalio osam metaka iz puške u pravcu bivšeg predsednika sa krova obližnje zgrade. I to će ostati kao jedna od najupečatljivijih slika tokom ove predizborne kampanje – Tramp okružen obezbeđenjem sa podignutom pesnicom, krvavim uvom dok izgovara reči: „Bori se“.

   5. Povlačenje i novi izbor

Krajem jula, kako Gardija prenosi tačno u 13:46 sato 21. jula, Džo Bajden povukao se iz trke za novog predsednika Amerike. Pod pritiskom javnosti, zbog sumnje da Bajden nema sposobnosti da pobedi Trampa, usledilo je njegovo povlačenje. Mesec dana kasnije, uz gromoglasne ovacije, kao novi demokratski kandidat, na pozornicu je izašla Kamala Haris, uz punu podršku Bajdena. Time je postala prva žena, azijskog porekla, koja je postala kandidat za budećeg predsednika Amerike, i time će ući u američku istoriju ukolliko odnese pobedu 5. novembra.

   6.  Milijarderi i mediji

Najbogatiji čovek na svetu, na Trampovom mitingu u Pensilvaniji, izjavio je i uradio ono u šta se dugo sumnjalo i o čemu se dugo šuškalo – podržao je Donalda Trampa u trci za predsednika. Prvo ga je podržao nakon pokušaja atentata, a zatim plešući i skačući na bini na Trampovom mitingu. Mask u politici ostaće još jedna upečatljiva slika Trampove predsedničke kampanje. Pogoto nakon što je najavio da će da podeli milion dolara glasačima koji potpišu njegovu „peticiju za slobodu govora i prava na oružje“, nakon čega je Tramp, u nekoliko navrata, spomenuo da bi Mask mogao da ima potencilajnu ulogu u njegovoj administraciji ukoliko dobije ove izbore.

Tramp i Mask u BatleruJim WATSON / AFP / Profimedia

Onda je usledilo povlačenje Vošington posta. List koji je postao čuven nakon otkrivanja Votergejt afere, objavio je da neće podržati nijednog kandidata na predsedničkim izborima. Odgovor takve odluke, koja je potekla od Džef Bezos, milijarder, vlasnik kompanije Amazon, kao i vlasnik Vašington posta, dovela je do gubitka preko 200.000 pretplatnika i odlazak mnogih urednika i novira. Bezos je ubrzo objavio esej u kome je pokušao da opravda svoju odluku, međutim to nije imalo mnogo efekta naročito što je sastanak između rukovodilaca njegove avio kompanije i Donalda Trampa održan istog dana kada je Post izbegavao navodno planiranu podršku Kamali Haris.

   7. Debata 2.0

Prva debata, između Bajdena i Trampa, protekla je vrlo tragično za oba kandidata, takođe možda i ključna za povlačenje Bajdena iz trke. Laži, mrmljanje i izgubljenost su ključne reči koje opisuju prvu predsedničku debatu. Druga, nakon što je Kamala Haris izabrana za novog demokratskog predsedničkog kandidata održala se 11. septembra. Prema anketama, Tramp i Haris ostali su izjednačeni u ovoj debati. Međutim, ubedlljiva je ostala Trampova rečenica, koja je postala mim i po TikToku. Govoreći o migrantima sa Haitija Tramp je izgovorio rečenicu: „U Springfildu oni jedu pse. Oni jedu kućne ljubimce“.

   8. Poznate ličnosti

Ako Tramp može da se osloni na podršku najbogatijeg čoveka na svetu, Haris može da računa na podršku najprodavanijeg izvođača u Americi. U postu na Instagramu nekoliko minuta nakon debate, Tejlor Svift podržala je Kamalu Haris, ohrabrujući svoje fanove da se registruju da glasaju. Charli XCX ove godine postala je popularna zbog svog novog albuma „brat„, u prevodu derište, pa je tako svoju podršku Kamali Haris iskazala u jednom postu – „Kamala IS brat“. Tu su takođe Bijonse, Eminem, Harison Ford, Robert De Niro, Lebron Džejms…. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.