Uoči putovanja u Berlin gde se sastao s nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, novi premijer Velike Britanije Kir Starmer obećao je da će početi s „otopljavanjem“ odnosa sa Evropskom unijom i njenim članicama. Dodao je da je poseta Berlinu deo plana o obnovi dobrosusedskih odnosa s okolnim državama, odnosa koji je, tvrdi on, konzervativna vlada ozbiljno narušila.
Starmer, koji će u sredu otputovati u Pariz da vidi Emanuela Makrona i prisustvuje otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu, pre susreta sa Šolcom već se sastao s nemačkim predsednikom Frankom-Valterom Štajnmajerom.
Ovi pokušaji pregovora o evropskim odnosima Velike Britanije, piše Gardijan, deo su šire strategije donošenja nekolicine kontroverznih odluka. Nekoliko dana ranije, Starmer je nagovestio povećanje poreza u oktobru, upozoravajući da bi taj potez mogao da bude veoma „bolan“. Prema saznanjima Gardijana, tim povećanjem poreza laburisti nameravaju da popune rupu u budžetu od 22 miliona funti koja je ostala od prethodne vlade. Starmer je objasnio da su ovakvi i slični potezi neophodni kako bi se Britanija, nakon „14 godina truljenja“, ponovo osovila na noge.
Razgovori sa Olafom Šolcom trebalo bi da budu fokusirani na problem migracija, ali i na pitanje odbrane i bezbednosti, pri čemu će Velika Britanija i Nemačka započeti pregovore o bilateralnom sporazumu po uzoru na sporazum sa Francuskom iz 2010. koji je potpisao Dejvid Kameron, a koji je postavio 50-godišnji plan saradnje u oblasti odbrane. Po pitanju jačanja zajedničkih planova za suprotstavljanje sve agresivnijoj Rusiji, odbrambena saradnja je jedan od ključnih prioriteta EU pre nego što Starmerova vlada pokuša da pregovara o bilo kakvom post-bregzitovskom sporazumu sa Briselom.
„Moramo prevazići Bregzit i popraviti narušene odnose s EU koje je ostavila prethodna vlada. Ta misija otpočeta je na sastanku Evropske političke zajednice prošlog meseca, i ja sam odlučan da je nastavim, zbog čega ove nedelje idem u posete Nemačoj i Francuskoj“, izjavio je Starmer. „Jačanje naših odnosa sa ovim zemljama je od ključnog značaja. Ne samo zbog problema ilegalnih migracija, već i zbog podsticanja ekonomskog rasta, kako na nivou celog kontinenta, tako i u Velikoj Britaniji. To su osnovni ciljevi moje vlade.“
Nemački mediji pišu da je i Šolc spreman da ojača odnose s Velikom Britanijom, i da bi voleo što pre da poboljša trgovinske odnose dve zemlje, koji su nakon Bregzita ozbiljno narušeni. Jedan nemački izvor, prenosi Gardijan, tvrdi da se Šolc sastao sa Starmerom kako bi ga ovaj posaveto kako da dobije savezne izbore koji se u Nemačkoj održavaju iduće godine.
„Obojica su socijalisti, obojica su tehnokrate. I te kako imaju šta da nauče jedan od drugog“, priča neimenovani izvor za Gardijan.
Na konferenciji za novinare koju su dvojica lidera održali nakon sastanka, Starmer je izjavio da je oduševljen što se vratio u Nemačku, najavivši sporazum između dveju država koji, kako je sam rekao, predstavlja „šansu koja se nudi jednom u istoriji“.
„Novi sporazum trebalo bi da produbi naše veze u oblastima tehnologije, nauke, biznisa, kulture, trebalo bi da bude podsticaj razvijanju naših trgovinskih odnosa. Nemačka je već dugi niz godina drugi najveći trgovinski partner Velike Britanije, i naravno da ćemo to nastojati da dodatno ojačamo“, rekao je Starmer. „Želim da „resetujemo“ naše odnose sa EU, ali to ne znači poništavanje Bregzita ili ponovni ulazak na jedinstveno tržište ili carinsku uniju.“
Sporazum između Ujedinjenog Kraljevstva i Nemačke o neregularnim migracijama mogao bi da omogući dvema zemljama da se bolje „pozabave pitanjima kao što su razmena podataka, razmena obaveštajnih podataka“, rekao je Starmer.
„Veoma je važno da vratimo kontrolu nad našim granicama“, rekao je Starmer. „Najbolji i najefikasniji način za suzbijanje ilegalnih migracije jeste „razbijanje“ bandi koje truguju ljudima i prevoze ih preko Lamanša.“