Broj POS terminala odnosno prodajnih mesta na kojima je moguće platiti bezgotovinski u Srbiji je povećan za oko 50% od 2016. naovamo. Prvi kvartal ove godine završili smo sa nešto više od 123.000 instaliranih uređaja za prihvat kartica, instant plaćanja i digitalnih novčanika i po tom parametru gotovo da smo sustigli Hrvatsku. Na kraju prvog tromesečja, kod suseda je bilo nešto više od 126.000 POS terminala, ali kada se taj broj posmatra u odnosu na broj stanovnika jasno je da Srbija mnogo više zaostaje po razvijenosti platne infrastrukture. Tim pre što je, po podacima Evropske centralne banke iz 2021, Hrvatska među prvih 10 u EU po „zasićenosti“ prihvatne mreže.
Da bi podstakla povećanje broja prodajnih mesta na kojima je moguće kupovati bez gotovine u džepu, Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje pokrenula je POS program. Namenjen je preduzetnicima, mikro i malim preduzećima i državnim institucijama, koji prijavom dobijaju besplatnu instalaciju i korišćenje POS terminala, uz sniženu trgovačku naknadu najviše 0,99%, tokom godinu dana. Najvažniji uslov je da u prethodnih 12 meseci nisu prihvatali bezgotovinsko plaćanje, a ne postoje ograničenja u pogledu delatnosti. Takođe, oni koji žele da obezbede bezgotovinsko plaćanje na onlajn prodavnici mogu da se prijave za dobijanje softverskog rešenja.
Za učešće u POS programu prijavljuje se na www.boljinacin.rs ili u nekoj od devet partnerskih banaka – AIK banka, Banca Intesa, Erste banka, Halkbanka, NLB Komercijalna banka, OTP banka, ProCredit banka, Raiffeisen banka i UniCredit banka. U programu učestvuje i kompanija Payten.
Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje – Bolji način je zajednički projekat Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i Visa, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija.