Na kraju se Srbija vratila u politiku, čak i ako politika nije htela da se vrati u Srbiju. Bili su to još jedni izbori i ovog puta na njih su izašli baš svi – ko je hteo da glasa, imao je za koga, i veći je problem predstavljala gužva na biračkim mestima, posebno u Beogradu – mada su zdušno ponavljali, od početka do kraja, pa i posle kraja, da nisu bili fer i pošteni. Možda ovako izgleda novo učenje demokratije? Ili njen konačni odlazak iz Srbije? O tome su u novom broju Nedeljnika pisali i Dušan Telesković i Veljko Miladinović i glavni urednik Veljko Lalić.
Ima na stranicama koje vas čekaju na kiosku i nekih drugih izbora, u Francuskoj i Mađarskoj, ali i priče o onima koji izbor nisu imali, kao što su srpski rudari ili ukrajinski civili…
Pogledajte šta vas sve čeka u novom broju Nedeljnika i naslovne strane današnje štampe
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
I ŠTA ĆEMO SAD? – Aksiom je već da svaki izbori donesu neko iznenađenje – a ako se matematički posmatra geneza podrške vladajućim strankama, onda su ovog puta možda i najveća iznenađenja došla iz vlasti – pad podrške Srpskoj naprednoj stranci, i neočekivani rast broja glasova Socijalističke partije Srbije. U podizanju letvice Vučić je uspeo da ostvari istorijski rezultat, a u nedostatku protivnika koje bi pobeđivao, na ovim izborima uspeo je da pobedi i svoju stranku, i to sa velikom razlikom… Velika postizborna analiza u novom Nedeljniku.
PRAVI PAŠIĆ – „Opozicija je krenula na Vučića kao da su Draža ili Tito pozvali Nemce 1941. da se nađu na Ceru pa ko kome j… mater“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku „Spasa nam nema, propasti nećemo“.
SMAJLOVIĆ – „Upoznajte novu američku doktrinu. Ista je kao stara američka doktrina“, piše Ljiljana Smajlović u kolumni „Promena režima“ u novom Nedeljniku.
ORBAN – Šta se dogodilo u Mađarskoj poslednjih nedelja i kako je izborna trka od vrlo tesne završena ubedljivom pobedom „pozicije“? Kakve bi to posledice moglo da ima na mađarsku opoziciju, mađarsko društvo i evropsku zajednicu? Može li Brisel za Budimpeštu biti dalje i od Meseca? Dosije o izborima u Mađarskoj u novom Nedeljniku.
FRANCUSKA – Nakon neverice u kojoj su se Francuzi našli pred prizorima ruskih tenkova koji prelaze ukrajinsku granicu, usledila je bojazan kako će se ovaj rat odraziti na njihov svakodnevni život. Ova bojazan najviše ide u prilog glavnom Makronovom rivalu, Marin Le Pen. O predstojećim izborima u Francuskoj za novi Nedeljnik piše Ana Otašević.
BAJAC – Pamtim ga s početka osamdesetih kao čoveka koji je organizovao veliku dvodnevnu feštu novog talasa na stadionu Tašmajdan sa tada svim bitnim bendovima. Nekoliko godina kasnije bio je urednik i osnivač omladinske redakcije Studija B iz koje će kasnije nastati velika imena budućeg radija B92. Družio se sa Alenom Ginzbergom, Orhanom Pamukom, Dejvidom Birnom, Lenardom Koenom… Životni intervju Vladislava Bajca u novom Nedeljniku.
MUNDIJAL – Opet Brazil, opet Švajcarska – to je pokvarilo utisak žreba na kom je Srbija bila među 32 najbolje reprezentacije sveta i žreba na kom se posle ko zna koliko puta dogodilo da protivnici nas ne žele u svojoj grupi. Jer magija izvlačenja kuglica i jeste u tome što uvek ponude nešto novo: uzbuđenje, nepoznate, istraživanje, nagađanje, očekivanje, domaštavanje… U drugom planu je, iza mučnih prisećanja, ostala podrobnija analiza šta Srbiju, sa ovako izvučenom grupom, zapravo čeka na Mundijalu? Kakve su naše realne šanse? I imamo li pravo da podgrevamo euforiju? Sve o žrebu u novom Nedeljniku.
I DRUGE VESTI
Zvaničnik EU: Članice Unije treba da razmisle o azilu za vojnike Rusije koji napuste rat
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel kaže da bi zemlje članice Evropske unije trebalo da razmisle o načinima da ponude azil ruskim vojnicima koji su spremni da napuste rat u Ukrajini. Mišel je u sredu izrazio „ogorčenje zbog zločina protiv čovečnosti nad nedužnim civilima u Buči i mnogim drugim gradovima“ Ukrajine. On je pozvao ruske vojnike da ne izvršavaju naređenja.
„Ako ne želite da učestvujete u ubijanju svoje ukrajinske braće i sestara, ako ne želite da budete zločinci, bacite oružje, prestanite da se borite, napustite bojno polje“, rekao je Mišel u govoru u Evropskom parlamentu.
RIK: Na nekim mestima ponovljeno glasanje na predsedničkim izborima u subotu, 16. aprila
Republička izborna komisija (RIK) Srbije je donela Rešenje o sprovođenju ponovnog glasanja na biračkim mestima na kojima se ne mogu utvrditi rezultati glasanja na predsedničkim izborima 3. aprila, i na kojima su izbori poništeni. Predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević je rekao da će izbori za predsednika Republike biti ponovljeni na 21 biračkom mestu u subotu, 16. aprila. Doneto je i rešenje o ispravljanju zapisnika o radu biračkih odnora 31, 32 i 49 u inostranstvu, koji su imali „lake greške“.
Na biračkom mestu Doha u Kataru u zapisnik biračkog odbora biće uneto 119 birača, koliko je izašlo na izbore, a što nije bilo upisano. U zapisniku biračkog odbora Toronto u Kanadi birački odbor je pogrešno upisao broj nevažećih glasačkih listića: tri umesto dva, što će RIK ispraviti, a usvojen je i predlog ispravke zapisnika sa biračkog mesta u Skoplju, u Severnoj Makedoniji, gde je utvrđeno da ima pet nevažećih listića i da se u glasačkoj kutiji nalazi 538 a ne 537 glasačkih listića.
Stoltenberg: Finska i Švedska dobrodošle u NATO ako zatraže
NATO bi brzo i raširenih ruku primio Finsku i Švedsku u svoje redove ako one odluče da to zatraže, rekao je u sredu najviši civilni zvaničnik te vojne alijanse, generalni sekretar Jens Stoltenberg dok ruski rat protiv Ukrajine podstiče javnu podršku te dve nordijske zemlje za ulazak članstvo. Ta vojna organizacija bi takođe mogla biti spremna da pruži bezbednosne garancije tim zemljama ako bi bilo kakva potencijalna kandidatura za članstvo u NATO naljutila Rusiju, rekao je Stoltenberg.
„Ako odluče da se prijave, očekujem da će ih svi saveznici pozdraviti“, rekao je Stoltenberg novinarima u Briselu dok su se ministri spoljnih poslova NATO-a sastajali da razgovaraju o ratu u Ukrajini. „Znamo da se lako mogu pridružiti ovoj alijansi ako odluče da se prijave“.
Ekološki ustanak najavio proteste ako se ne uvaže primedbe na nepravilnosti tokom glasanja
Grupa organizacija „Ekološki ustanak“ saopštila je, povodom gradskih izbora održanih u Beogradu 3. aprila, da ima „na stotine dokumentovanih nepravilnosti“, odnosno „masovne krađe glasova Beograđana“.
„To je ono što je naš pravni tim podneo i ono sa čime se trenutno suočava GIK Beograda, koja može da bira: ili će postupiti po zakonu i ponoviti izbore na svakom mestu na kome su opljačkani glasovi građana ili će biti odgovorna za sve što će uslediti“, upozorava se u saopštenju.
Makron ocenio kao skandalozne kritike poljskog premijera
Predsednik Francuske Emanuel Makron ocenio je kao „neosnovane“ i „skandalozne“ kritike poljskog premijera Mateuša Moravjeckog zbog njegovih telefonskih razgovora s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom o ratu u Ukrajini.
„Te primedbe su i neosnovane i skandalozne, ali me ne iznenađuju“ jer se Moravjecki „meša u francusku političku kampanju“ pošto je u nekoliko navrata primio kandidatkinju ekstremne desnice na predstojećim predsedničkim izborima Marin Le Pen (Marine), koju podržava, rekao je Makron, takođe kandidat na izborima.
VESTI IZ SPORTA
Viljareal pobedio Bajern, Het-trik Benzeme za pobedu Reala protiv Čelsija
Fudbaleri Viljareala pobedili na svom terenu minhenski Bajern sa 1:0, u prvom meču četvrtfinala Lige šampiona. Pobedonosni gol za Viljareal postigao je Arnaut Danžuma u osmom minutu. Villjarealu je u 41. minutu poništen gol zbog ofsajda u kom se našao Fransis Kokelin. Revanš meč je na programu 12. aprila i igraće se u Minhenu.
Fudbaleri Real Madrida pobedili su u gostima ekipu Čelsija sa 3:1, u prvoj utakmici četvrtfinala Lige šampiona. Trostruki strelac za Real bio je Karim Benzema u 21, 24. i 46. minutu, dok je jedini gol za Čelsi postigao Kaj Haverc u 40. minutu. Revanš je na programu 12. aprila u Madridu.
Pobeda Partizana protiv Trenta za kraj grupne faze
Košarkaši Partizana pobedili su u gostima ekipu Trenta sa 79:63 (18:15, 19:14, 24:24, 18:10), u poslednjoj utakmici grupne faze Evrokupa. Crno-beli su takmičenje u Grupi A završili kao drugi sa 12 pobeda i četiri poraza, a ime protivnika u osmini finala saznaće kasnije večeras. Trento je poslednji na tabeli sa samo jednim trijumfom i 15 poraza.
Najbolji u redovima Partizana bio je Zek Ledej sa 20 poena i 13 skokova, Dalas Mur je dodao 12 poena, Jam Madar je ubacio poen manje, dok je Aleksa Avramović utakmicu završio sa osam poena. U timu Trenta najefikasniji su bili Kameron Rejnolds sa 15 i Dominik Džonson sa 13 poena.
DNEVNA ŠTAMPA
BLIC – „Postizborna matematika“ o rezultatima izbora. „Pedofili menjali slike na Viberu i Telegramu“ o nastavku policijske akcije „Armagedon“ u Srbiji.
VEČERNJE NOVOSTI – O najviše glasova za opozicionog kandidata na predsedničkim izborima Zdravka Ponoša u tri gradske opštine u Beogradu: „Vučić izgubio u samo tri opštine“.
DANAS – „Vučić neće smeti da ‘otme’ Beograd“, o rezultatima izbora gradske vlasti. „Znalo se da će se desiti nesreća“ u Rudniku uglja „Soko“ kod Soko Banje u kojoj je prošle nedelje poginulo osam rudara.
NOVA – O izbornim rezultatima predsedničkog kandidata koalicije „Ujedinjeni za pobedu Srbije“ Zdravka Ponoša: „Ponoš na raskršću: nova stranka ili politička penzija“. O mogućim koalicijama za vlast u Beogradu list piše: „Tadić iznad cenzusa, uz Zavetnike i NADU, donosi opoziciji Beograd“.
POLITIKA – O izborima: „Rezutat opozicije između poraza i nade“. List piše i da je „Za EPS je jeftinije da uvozi ugalj nego da kupuje struju“.
NA DANAŠNJI DAN
1943. – Jovan Dučić, srpski pesnik, esejist i putopisac preminuo je u mestu Geri, u SAD. Njegovo delo predstavlja vrhunac srpske lirike u dve prve dekade 20. veka. Bio je u diplomatskoj službi Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije. Od 1941. godine živeo je u SAD, a njegovi posmrtni ostaci preneti su u rodno mesto Trebinje u oktobru 2000. („Pesme“, „Pesme u prozi“, „Plave legende“, „Pesme ljubavi i smrti“, „Carski soneti“, zbirka putopisa „Gradovi i himere“, knjiga proze „Blago cara Radovana“).
1943. – U laboratoriji u Bazelu, u švajcarskoj prvi put je proizvedena droga LSD.
1948. – Osnovana je Svetska zdravstvena organizacija (WHO). Statut ove organizacije potpisalo je 26 zemalja, a 7. april proglašen je za Svetski dan zdravlja.
1963. – Usvojen je novi jugoslovenski ustav kojim je naziv države Federativna Narodna Republika Jugoslavija (FNRJ) promenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ). Novi ustav popularno je nazvan „povelja samoupravljanja“ jer je njime samoupravni model primenjen u svim sferama i na svim nivoima društvenog života.
U izveštaju su korišćeni izveštaji agencije Beta.