Italija je izgubila status koji je imala u EU dok je u Palati Kiđi sedeo Mario Dragi – nemački kancelar Olaf Šolc i francuski predsednik Emanuel Makron su bez Dragija obnovili tzv. Vajmarsku trojku sa novim poljskim premijerom Donaldom Tuskom – ali Melonijeva želi da se vrati za glavni sto preko izbora za Evropski parlament. Cilj je da se izbace socijalisti iz trojne koalicije sa narodnjacima i liberalima i da njihovo mesto zauzmu suverenisti i populisti.
U žargonu se kaže da Melonijeva želi da izveze u EU italijanski recept, odnosno uspostavljanje vladajuće koalicije koju bi činile desnice svih boja, baš kao što je to slučaj u Drugoj republici: premijerkina Braća Italije su deo partije Evropskih konzervativaca i reformista (ECR), Liga Matea Salvinija je u grupaciji Identitet i demokratija (ID) a Forca Italija je deo Evropske narodne partije (EPP).
Odlazeća predsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen, sa sve manje šansi da dobije novi mandat i pored toga što je „Spitzenkandidat“ EPP, pokušava da iskoristi Melonijevu kako bi ojačala svoju poziciju lansirajući podelu na „dobru“ i „lošu“ desnicu. U prvoj su partije iz grupe ECR a u drugoj su iz ID. Ursula fon der Lajen je čak definisala svoju umotvorinu ističući da je „dobra desnica“ ona koja ima proevropske i proukrajinske stavove i koja se zalaže za pravnu državu.
U prevodu, svaka desnica je dobra ako je antiruska. Podela Fon der Lajenove ne odgovara u dobroj meri istini. Pripadnici ECR i ID glasali su zajedno u 70 odsto slučajeva u Evropskom parlamentu i imali su iste ili veoma slične pozicije kada je u pitanju izglasavanje mera protiv Poljske, Mađarske ili Slovačke zbog podrivanja pravne države, ili kada su u pitanju migranti ili tzv. identitetska pitanja.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 06. JUNA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS