(Beta) – Direktor kancelarije Svetske zdrvstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša izjavio je danas da je epidemiološka situacija u Srbiji pogoršana zbog kombinacije nesprovođenja epidemioloških mera i prisustva novih sojeva koronavirusa u zemlji.
„To zavisi od ponašanja ljudi. Znamo koje su to mere: fizička distanca, nošenje maske, higijena ruku i higijena kašlja. Ako je neko bolestan treba da bude izolovan i njegovi kontakti u karantinu“, rekao je Ivanuša tokom gostovanja Radio-televizije Srbije (RTS).
Poslednjim presekom stanja u Srbiji registovan je 4.491 slučaj zaraze, a Ivanuša je ocenio da taj broj može da brzo da poraste na 8.000 i da ugrozi zdravstveni sistem.
Naveo je da je teško izračunati koliki procenat građana treba da bude vakcinisan da bi se ostvario kolektivni imunitet i istakao da je prerano govoriti o tome.
„Naročito imajući u vidu pojavu virusa koji se lakše prenosi. Ako se virus lakše prenosi, onda treba da bude više vakcinisanih (za ostvarivanje kolektivnog imuniteta)“, ukazao je on.
Ivanuša je naveo da će u Srbiju putem progama Kovaksa prve vakcine u najboljem slučaju doći u martu i dodao da je naša zemlja uradila sve kako bi to bilo ostvareno.
Istakao je da je do problema u tom programu došlo zbog nekih regulatornih uslova i nestrašice vakcina.
„Tek pre nekoliko dana su prve vakcine (preko Kovaksa) distribuirane u Africi i nadam se da će što pre biti distribuirane u našim krajevima“, dodao je on.
Na pitanje o „kovid pasošima“, čije se uvođenje pominje u Evropskoj uniji, Ivanuša je rekao da je stav SZO da je prerano o tome govoriti, pre svega zbog nedostatka vakcina.