Javni sektor igra ključnu ulogu u funkcionisanju čitavog društva, što ga čini veoma atraktivnom metom za sajber kriminalce. To znači da su kompanije ovog sektora izložene veoma kompleksnom i raznovrsnom dijapazonu sajber bezbednosnih pretnji koje variraju od onih jednostavnijih koje imaju ograničen kapacitet nanošenja štete do najsloženijih, u koje se ubrajaju i visoko targetirane napredne uporne pretnje (Advance Persistent Threats – APT) koje mogu napraviti i višemilionsku štetu.
Iza ovih napada ne stoje samo sajber kriminalci, to mogu da budu i obaveštajne agencije drugih zemalja. Uz pomoć APT napada, hakeri mogu dobiti poverljive informacije ili novac, ili prekinuti normalno pružanje kritičnih servisa na lokalnom ili nacionalnom nivou. Iako namere i motivacija napadača mogu biti različite, zajednička karakteristika svakog uspešnog napada je da izaziva ozbiljne posledice.
Prema podacima kompanije Kaspersky dobijenih sa KSN mreže, u prva tri kvartala 2023. godine u Srbiji je zabeleženo značajno uvećanje broja rensomver napada i napada preko RDP protokola. Broj napada putem RDP protokola (Remote Desktop Protocol), najčešće korišćenog protokola za daljinski pristup Windows radnim stanicama, porastao je čak 92 odsto u odnosu na kompletnu prethodnu godinu, dok je broj rensomver napada uvećan za 130 odsto u odnosu na čitavu prethodnu godinu. Oba tipa napada predstavljaju ozbiljnu pretnju kako za kompanije i organizacije privatnog, tako i javnog sektora, posebno imajući na umu sve veći stepen digitalizacije i sve intenzivniju primenu inteligentnih IT sistema.
„U ovakvim uslovima, osiguranje informacione bezbednosti posebno je izazovan zadatak i za kompanije javnog sektora u Srbiji i zahteva sveobuhvatni pristup koji osigurava adekvatnu prevenciju, detekciju i odgovor na pretnje”, rekao je Srđan Gligorić, Enterprise Account Manager kompanije Kaspersky za zapadni Balkan na danas održanoj Smart eGovernment konferenciji u Beogradu i precizirao: „Rešenje XDR kompanije Kaspersky jeste savremen, sveobuhvatni bezbednosni pristup, zasnovan na prikupljanju velike količine bezbednosnih podataka i analizi iz različitih izvora, kako bi bila zaokružena vidljivost i osiguran uvid u maliciozne aktivnosti kroz ceo spektar IT/OT sistema. Uz primenu ovakvog rešenja, kompanije postaju opreznije, a podaci koje poseduju bezbedniji.“
Za više informacija posetite: https://www.kaspersky.com/enterprise-security/xdr
O kompaniji Kaspersky
Kaspersky je globalna kompanija za sajber bezbednost i digitalnu privatnost osnovana 1997. godine. Obaveštajni podaci o potencijalnim pretnjama i bezbednosna ekspertiza kompanije Kaspersky se konstantno transformišu u inovativna rešenja i usluge za zaštitu Vlada, preduzeća, kao i potrošača širom sveta. Sveobuhvatni bezbednosni portfolio kompanije uključuje vodeću zaštitu krajnjih korisnika, specijalizovane bezbednosne proizvode i usluge, kao i Cyber Immune rešenja za borbu protiv sofisticiranih digitalnih pretnji koje se neprestano razvijaju. Preko 400 miliona korisnika zaštićeno je Kaspersky tehnologijama, dok kompanija pruža pomoć preko 220.000 korporativnih klijenata da zaštite ono što im je najvažnije. Više informacija dostupno je na sajtu.