Svetski dan borbe protiv artritisa ove godine biće obeležen pod sloganom „Identifikovanje bolnih tačaka“, sa ciljem da se prikažu primarni problemi sa kojima se suočavaju reumatolozi, zdravstveni profesionalci i ljudi sa reumatskim i koštano-zglobnim bolestima (RMKB) kada pokušavaju da pruže i pristupe specijalističkoj reumatološkoj nezi po visokom standardu.
Prim. dr Mirjana Lapčević, predsednik Udruženja obolelih od reumatskih bolesti RS (ORS) istakla je da će ovom kampanjom pokušati da podignu svest u javnosti o ovoj teškoj bolesti i pojačaju uključivanje državnih institucija u rešavanje problema kod obolelih od hroničnih artritisa, kao i da naglase značaj ličnog angažovanja obolelih od ove bolesti u unapređenju kvaliteta sopstvenog lečenja. Ona je posebno naglasila da na pozitivnoj listi nisu inovativni lekovi za sistemske bolesti vezivnog tkiva kao što su Sistemski eritemski lupus (SEL), Sistemska skleroza (SiSc), Sistemski vaskulitisi, za teške forme Sjogrenovog sindroma.
– “Bolne tačke” u Srbiji su ograničena dostupnost inovativne terapije obolelima od artritisa, kao i smanjeno interesovanje farmaceutskih kompanija za plasiranje kliničkih istraživanja koja donose inovativne lekove koji su od 1990.godine sačuvali 55 miliona godina života. Pacijenti edukovani da budu partneri u kliničkim istraživanjima, edukovaće i motivisati obolele da se uključe u njih, a kroz lično iskustvo u bolesti mogu pomoći reumatolozima uključenim u klinička istraživanja. Ovo će biti prilika da zajednički informišemo javnost o ulozi svakog pojedinca i njegove porodice, kao i o svim aspektima medikamentnog lečenja obolelih od hroničnih artritisa u Srbiji, naglasila je dr Lapčević.
Kampanju zajednički realizuju Udruženje obolelih od reumatskih bolesti Srbije (ORS), Udruženja reumatologa Srbije (UReS) i Udruženja medicinskih sestara/ tehničara i fizioterapeuta Srbije u reumatologiji (UMSTFSR).
Doc. dr Predrag Ostojić, predsednik UReS-a napomenuo je da bi bili partneri u lečenju pacijenti se kontinuirano moraju edukovati o samozaštiti i samopomoći, kao i o značaju striktnog poštovanja saveta lekara i promeni životnog stila. To će pomoći da oboleli aktivno učestvuju u sopstvenom lečenju. On je naglasio da uspešnost lečenja direktno zavisi od ranog postavljanja dijagnoze artritisa, reumatologa – brze savremene terapije, pacijenta – koliko prati i pridržava se saveta lekara, koliko veruje lekaru, leku, sebi i da može da drži bolest pod kontrolom. Potrebno je da pacijent zajedno sa lekarom ide ka cilju, a cilj je remisija (mirno stanje bolesti, bez ili sa minimalnim tegobama).
VMS Marija Šegrt u ime UMSTFSR potvrdila je značaj dobre komunikacije sa pacijentima koji su uključeni u klinička istraživanja, kao i kontinuiranu brigu medicinskih sestara o njihovom zdravlju i edukaciji o samozaštiti i samopomoći obolelih od artritisa.
Zadatak svih nas zajedno je da povećamo dostupnost inovativne terapije preko RFZO i kroz klinička istraživanja u cilju očuvanja radne i reptoduktivne sposobnosti kao i poboljšanja kvaliteta života obolelih od artritisa.