Svake godine 10. oktobar se obeležava kao Svetski dan mentalnog zdravlja, a ustanovila ga je Svetska federacija za mentalno zdravlje, davne 1992. godine.
Od tada se svake godine ovaj datum obeležava sa ciljem podizanja svesti globalne zajednice o ključnim programima mentalnog zdravlja kroz saradnju sa različitim partnerima kako bi se preduzele akcije i stvorile trajne promene za njegovo unapređenje. Tokom godina, aktivnosti povodom ovoga dana su se razvijale i ovaj datum je postao platforma za vlade, organizacije i pojedince da razviju inicijative koje se fokusiraju na različite aspekte zaštite i očuvanja mentalnog zdravlja.
Ove godine Svetski dan mentalnog zdravlja, obeležava se pod sloganom: „Promocija mentalnog zdravlja na radnom mestu“. Ova tema naglašava izuzetnu važnost mentalnog zdravlja u profesionalnom okruženju.
Ovogodišnja kampanja koja prati ovaj važan datum posvećena je unapređenju mentalnog zdravlja na radnom mestu, sa ciljem isticanja značaja uticaja profesionalnog okruženja na mentalno zdravlje, zalažući se za radno okruženje u kome je mentalno zdravlje prioritet, zaštićeno i promovisano, piše Gradski zavod za javno zdravlje.
Kod velikog dela svetske populacije, mentalno zdravlje i rad su integralno ispreplitani. Mentalno zdravlje predstavlja mnogo više od pukog odsustva poremećaja. Tačnije, mentalno zdravlje je stanje mentalnog blagostanja koje omogućava ljudima da se na efikasan način izbore sa životnim stresovima, da ostvare svoje sposobnosti, da produktivno uče i rade, i da doprinose svojoj zajednici i društvu u celini.
Loše mentalno zdravlje negativno utiče na kognitivne sposobnosti osobe, njeno bihejvioralno, emocionalno, socijalno i relaciono blagostanje i funkcionisanje, fizičko zdravlje i lični identitet, kao i blagostanje u vezi sa radom. Sposobnost osobe da učestvuje u radu može biti posledično oštećena kroz smanjenje produktivnosti i performansi, smanjenu sposobnost bezbednog rada ili poteškoća u dobijanju ili zadržavanju posla. Procenjuje se da 15 odsto radno sposobnog stanovništva ima neki mentalni poremećaj ili ga ispolji tokom svog radnog veka, a samo depresija i anksioznost dovode do gubitka od 12 milijardi radnih dana svake godine, prenosi N1.