Migrena pogađa jednu od sedam zaposlenih osoba tokom najproduktivnijih godina života, obično između 35 i 45 godina i može imati ozbiljan uticaj na njihovu karijeru i opštu dobrobit, saopštila je farmaceutska kompanija Teva/Actavis  povodom Svetskog dana borbe protiv migrene, želeći da istakne svoju posvećenost unapređenju života osoba koje pate od ove složene neurološke bolesti.

Migrena je više od obične glavobolje. To je složena hronična neurološka bolest koja negativno utiče na život, posao i opštu dobrobit. Od migrene žene oboljevaju tri puta češće nego muškarci. Procenuje se da u Srbiji od migrene boluje oko pola miliona ljudi. 

Radno mesto može biti posebno osetljivo okruženje za osobe koje pate od migrene, jer učestali napadi mogu rezultirati češćim izostancima sa posla, smanjenom efikasnošću i produktivnošću, što nadalje vodi ka stigmatizaciji i smanjenoj podršci poslodavaca i kolega. Prema anketi koju je sprovelo Evropsko udruženje za migrenu i glavobolju (EMHA), 60% ispitanika koji pate od migrene izjavilo je da zbog ove za okolinu nevidljive a za obolelog onesposobljavajuće bolesti, u proseku izostaje s posla gotovo pet radnih dana mesečno.

Anketa je takođe pokazala da se osobe koje pate od migrene na poslu često osećaju prisiljenima da kriju svoje stanje iz straha da će biti osuđivani ili da neće biti shvaćeni ozbiljno. Stigmatizacija koja proizilazi iz nerazumevanja može negativno uticati na psihičko zdravlje i dovesti do smanjene produktivnosti i više izostanaka s posla.

–  Migrena je bolest koja pogađa oko milijardu ljudi širom sveta, a i u Srbiji je veoma zastupljena. Jedno naše istraživanje sprovedeno u radno aktivnoj populaciji pokazuje da 16,53% zaposlenih pati od migrene. Zahvaljujući terapijama nove generacije, mnogi pacijenti sada mogu živeti normalno uprkos migreni. Novi lekovi omogućavaju značajno smanjenje učestalosti, jačine i težine napada, čime se poboljšava kvalitet života obolelih, rekla je prof. dr Svetlana Simić, neurolog iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine dodajući da bi dostupnost najmodernijih terapija značajno poboljšala radnu sposobnost osoba sa migrenom i u velikoj meri popravila kvalitet njihovog života u svim domenima.

Sonja Katanec, direktorka Teve za Srbiju i Crnu Goru, izjavila je da je Teva, osim što već više od 30 godina obezbeđuje lekove za bolesti nervnog sistema, jedna od prvih kompanija koja je i sistemski izašla u susret zaposlenima sa migrenom.

– Teva je jedna od prvih kompanija koja nosi  oznaku  ‘Migraine friendly workplace’ kojom se prepoznaju organizacije koje pružaju podršku svojim zaposlenima koji pate od ove teške i onesposobljavajuće bolesti. Razumemo probleme sa kojima se suočavaju osobe koje pate od migrene i omogućavamo im punu podršku na radnom mestu u slučaju migrenskih napada, pa i da, kada je to neophodno odsustvuju s posla bez bojazni od stigmatizacije. Naš cilj je da stvorimo radno okruženje u kojem će se svi osećati podržano i uključeno – rekla je Sonja Katanec.

Ona je dodala da je migrena je za Tevu važno područje, jer mnogi pacijenti ne dobijaju odgovarajuću dijagnozu i lečenje. 

– Podizanje svesti javnosti o migreni odražava našu posvećenost poboljšanju dobrobiti pacijenata sa tom bolešću u svim područjima njihovih života – objasnila je Sonja Katanec.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.