Kralj Čarls i njegova pokojna majka, kraljica Elizabeta II, zaradili su skoro 2 miliona od prodaje konja koje su dobili na poklon od značajnih svetskih ličnosti. Gardijan je identifikovao više od 40 konja koje su, navodno, kraljici uručili šeik iz Dubaija, muslimanski verski vođa i saudijski kraljević.

Neke od konja prodala je za profit i kraljica lično. Bila je entuziasta za uzgajanje i trku čistokrvnih pastuva. Druge je na aukcijama dobio kralj, koji je u poslednjih nekoliko meseci prodao nekoliko pastuva koje je nasledio od majke, a za koje se procenjuje da su vredni čak 27 miliona funti.

Najvelikodušniji kraljičin snabdevač bio je, ubedljivo, šeik Muhamed bin Rašid el Maktum, premijer Ujedinjenih Arapskih Emirata. On je kraljevskoj porodici nabavio 34 konja.

Aga Kan, princ Šah Karim el Huseini, duhovni poglavar muslimanskih šiita, navodno je dao kraljevskoj porodici 5 konja. Među njima je Estimejt, najupečatljiviji pobednik trke iz 2013. godine.

Kraljici je pastuva uručila i organizacija Denford Stud, koju poseduje princ Faisal iz Saudijske Arabije, polubrat krunisanog princa, Muhameda bin Salmana, a jednog je dobila i od porodice El Tani iz Katra.

Sve ukupno, 41 konj trkao se pod kraljevskim bojama u poslednjih 15 godina, a svi su bili pokloni kraljici.

Od njih, 29 je javno aukcirano tokom poslednje decenije, u vrednosti od ukupno 1.93 miliona funti.

Bakingemska palata ukazala je da na konje gleda kao na kraljičine privatne poklone. Njihov predstavnik izjavio je kako su: „Lični pokloni uručeni kraljici Elizabeti od onih koji su je poznavali privatno vlasništvo, kao što bi to bilo u slučaju svake druge individue.“

Rečeno je da monarško pravilo poklanjanja „jasno kaže da su pokloni klasifikovani kao lični kada ih poklone ljudi koji porodicu poznaju privatno, a ne u konekciji sa zvaničnom službom“.

Ovo pravilo, uvedeno 1995. godine, pravi razliku između službenih zvaničnih poklona od onih ličnih. Međutim, poklonjeni konji su upitna situacija kada se sve uzme u obzir, jer je odnos kraljevske porodice sa drugom stranom bio veoma nejasan. Kraljica, šeik Muhamed i Aga Kan razvili su tokom svojih susreta na konjskim trkama i službene i lične odnose.

 U zvaničnim prilikama nekoliko puta su se sastajali, prema Sudskom cirkularu, uključujući i prijem u Bakingemskoj palati u novembru 2009, a naredne godine sastali su se i u Abu Dabiju u zvaničnom predstavljanju dizajna za Nacionalni muzej Zajed.

Njihov odnos zakoplikovao se 2020. godine nakon  što je visoki sud utvrdio da je Muhamed kidnapovao svoje dve ćerke, a bivšu ženu sproveo kroz kampanju zastrašivanja. Palata je tada saopštila da kraljica više nikada neće dozvoliti da se sa šeikom nađe na istoj fotografiji.

Između 2013. i 2015. godine tri konja poklonjena kraljici od Age Kan, prodata su u rangu od 2.625 do 14.700 funti.

Kraljica i princ Filip ugostili su Agu Kan i njegovu porodicu na večeri u Bakingemskoj palati u julu 2008. godine povodom proslave njegovog zlatnog jubileja. Deset godina kasnije,njegov dijamantski jubilej proslavili su zajedno u zamku Vidnsor.

Izgleda da kraljica ima dugu istoriju primanja, a ponekad i zahtevanja konja na poklon. Tajms je pre dve godine izvestio da je od šeika prihvatila poklone čak i kada je njegova žena morala da pobegne za London.

Prošlog meseca, nemačke novine Der Špigel saopštile su da su pronađeni državni dokumenti koji svedoče o zahtevu kraljice da dobije dva konja na poklon, kada je bila u poseti državi 1978. godine. Tadašnji predsednik složio se sa njenim zahtevom s motivacijom da uspostavi dobre odnose, iako je to bio najskuplji poklon ikada uručen stranim službenicima u poseti još od kraja Drugog svetskog rata.

Kraljičina opsesija konjima trajala je, izgleda, decenijama. Tokom sedamdeset godina na tronu, ona je investirala vreme, trud i lično bogatstvo da razvije nešto što je i sama nazivala „jednostavnom filozofijom“ – uzgajanje „konja bržeg od tuđih“.

Bila je strastvena trkačica, ali je više volela da uzgaja čistokrvce i posmatra ih kako se razvijaju u prave trkačke maestre, a potom da isprati njihove potomke i naredne generacije. Bila je uključena u najranije faze uzgoja svojih konja. Parenje bi bilo planirano, pastuvi rezervisani mesecima unapred. Rađanje ždrebadi u stajama praćeno je kamerama.

Uz ovaj hobi dolazili su i značajni gubici, ali kraljičino nasledstvo obeleženo je impresivnim trkama i visoko kvalitetnim uzgojem. Međutim, kralj Čarls nije pokazao istu strast i zainteresovanost kao i njegova majka. U tome se možda može pronaći razlog masovnoj prodaji kraljičinih pastuva. Oni koji se bave trkama očekuju da će kraljevska zaliha polako, ali sigurno, biti potpuno iscrpljena.

Jedino je Kamila, kraljeva supruga zainteresovana za uzgoj još od 2008. godine, ali ona je verovatno jedini član kraljevske porodice koji bi nastavio da se trka i bavi ovim poslom. U zavisnosti od toga koliko konja Kamila i Čarls odluče da prodaju ili zadrže, jedno je sigurno: majka im je u zaostavštinu ostavila kovčeg pun blaga.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.