(Beta) – Predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić ocenio je danas da najava zahteva za vraćanje dela vojske Srbije na Kosovo više služi za unutrašnju upotrebu i za demonstriranje sile i patriotske igre, nego za stvarnu zaštitu Srba.

Tadić je za televiziju Insajder rekao da, „osim folkornog karaktera, sama najava služi i za signal međunarodnoj zajednici da Srbija hoće da aktivira sve što je na raspolaganju“.

On je upozorio da se ni Beograd ni Priština „ne smeju igrati vatrom jer situacija u svakom trenutku može izmaći kontroli“.

„Kada političari pokušavaju jednu ovako zapaljivu situaciju da iskoriste kako bi dobili neke glasove ili status i oreol patriote – da li Albanaca na Kosovu, Srba u Srbiji, mora se voditi računa jer ta situacija može da izmakne kontroli i tim političarima“, istakao je Tadić.

Tadić je rekao da po Rezoluciji 1244 do 1.000 pripadnika srpskih bezbednosnih snaga može doći na Kosovo i to kao oficiri za vezu, da budu prisutni na mestima srpske kulturne baštine, graničnim prelazima sa Albanijom i Makedonijom i za razminiravanje minskih polja, ali ne na teritoriji gde živi srpsko stanovništvo jer je tamo Kfor.

Tadić je podsetio da su ti zahtevi podnošeni i ranije, i da ih je podneo i ubijeni premijer Srbije Zoran Đinđić, koji je taj zahtev uputio šefovima državama zapadnih zemalja.

„Zatim sam ja to usmeno tražio od komandanta Kfora u nekoliko kritičnih trenutaka ali nikada to odorenje nismo dobili. Tako da i Vučić sada shvata da neće biti uslišen na način kako je to u javnosti i predstavljeno, pa taj zahtev više služi za unutrašnju upotrebu, nego za stvarnu zaštitu Srba koji se na neki način navlače na uverenje da će Srbija sada poslati vojsku i policiju“, rekao je Tadić.

Kako je istakao, ne bi bilo mnogo postignuto i da zamislimo da komandant Kfora sada prihvati u određenoj meri taj zahtev Srbije.

Odgovarajući na pitanje šta bi bili najbolji sledeći koraci u ovoj situaciji, Tadić je rekao da se „diplomatska akcija mora usmeriti na komandu NATO“.

„Mora da se aktivira ne samo nivo komunikacija sa Kforom već i diplomatska aktivnost prema komandi NATO. Da se razgovara hitno sa (generalnim sekretarom Jensom) Stoltenbergom“, kazao je Tadić.

Dodao je da je vrlo moguće da bi specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država Gabrijel Eskobar „mogao da preuzme snažnu diplomatsku aktivnost u dijalogu Beograda i Prištine“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.