U aktuelnom broju Nedeljniku koji je na kioscima, prvi predsednik nezavisne Slovenije, Milan Kučan, pričao je o nepoznatim detaljima i događajima koji su prethodili raspadu Jugoslavije, o odnosu sa Miloševićem, uzrocima raspada SFRJ, kako Hrvatska nije htela zbog Slovenije u rat, o jugonostalgiji, kao i o tome šta bi Jugoslavija danas bila u Evropi…
Govoreći o EU, Kučan je ocenio da je očita nemoć kako osposobiti zemlje u „čekaonici“ da ispune uslove neophodne za članstvo.
Na pitanje da li je video ideju o Balkanskoj uniji, on je rekao da to razume kao pranje ruku Brisela, pošto nije u stanju da sprovede proširenje na zemlje Balkana koje nisu EU.
„Ja mislim da su u članstvo ušle neke zemlje koje te uslove ne ispunjavaju: Rumunija i Bugarska, a pitanje je da li ih ispunjava i Hrvatska. Očita je nemoć kako osposobiti zemlje u ‘čekaonici’ da ispune uslove pa se zbog toga traži alternativno rešenje, Mali Šengen. Bez zalaganja EU to neće uroditi plodom. Treba utvrditi datum početka pregovora. Velika je greška odlaganje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom. Realan datum je veliki stimulans i za unutrašnje reforme tih zemlja. Teškoća EU je što se Balkanom bave ljudi koji ne poznaju istoriju ovog prostora, a ta je istorija komplikovana. I istorija Evrope je komplikovana, ali se na Balkanu dešava previše istorije za samo jedan ljudski život“, rekao je Kučan za aktuelni broj Nedeljnika.
CEO INTERVJU PROČITAJTE U AKTUELNOM BROJU NEDELJNIKA KOJI JE NA KIOSCIMA
Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici
Travis Bickle
Pravo pitanje nije zašto se raspala (druga) Jugoslavija, već zašto je druga Jugoslavija uopšte nastala? Ako pažljivo čitate Kučanov intervju vidite da je jedina tekovina AVNOJa na koju se poziva ona o pravu na samoopredeljenje do otcepljenja svakog naroda Jugoslavije koji su kroz "zajedničku" borbu protvi okupatora stekli pravno na samostalnost ali eto dobroboljno udružuju u tu drugu Jugoslaviju. Dakle, čovek se poziva na "small print" kao suštinu te druge Jugoslavije, ne poziva se na Kardeljeve samoupravne nebuloze, niti na statistike iz 2. svetskog rata. Da ne gnjavimo sa činjenicom da small print nije odgovarao stvarnosti kada je nastajao. Ko je iz 6. Ličke imao tada vremena da to čita? Ipak taj AVNOJevske small print jeste definisao ustavotvorni razvoj druge Jugoslavije kao dogovorni metod mirnog razdruživanja projektovanog u budućnost (odloženo na period kada ta "zajednička" borba naroda postane dovolni istinita da legitimiše otcepljenje pre svega Hrvatske). U takvom ideološkom konstruktu slovenački komunist jeste upravu kada kaže da su Albanci u Trepči branili federaciju jer je taj profetski dokument iz 1943. to i pretpostavljao kao logičan razvoj. Ipak zaista kada se slovenački komunista poziva na Bosance i Srbe kao gastose koji su se plebiscitarno opredelili za samostalnu Sloveniju, dođe ti da uzmeš kantu i povraćaš. Ali i to ima svoju ideološku funkciju. Dakle slovenački teritorijalci su branili i njih "izbrisane" od JNA koja je ustala protiv tekovina AVNOJa. Pretpostavimo da je to proverljiva činjenica. Dakle, "izbrisani" su plebiscitarno stali uz slovenačke teritorijalce što prema tome daje moralnu superiornost hrabrim slovenačkim slučajno uvežbanim teritorijalcima, koji o teoriji krvi i tla ne znaju ništa. I zaista po slovu AVNOJa ti slovenački teritorijalci i jesu bili superiorni u odnosu na 6. Ličku, jer ovi potonji nisu čitali small print, te su bez osnova posegnuli za tenkom (opet simbolom opresije). Nego koji će nama k.... ti malograđanski Kučanovi snovi i racionalizacije slovenačke istorije danas? Šta će meni slovenački narativ o 8. sednici i 14. zasedanju SKJ zasnovanu na small print-u? Šta me zabole što slovenački komunista smatra Stambolića "demokratom", a Slobu prevarantom, SANU teoretičarima krvi i tla kojima su se hrabri malokrvni a nikako čistokrvni slovenački teritorijalci suprotstavili? Mislim da je važnije pitanje zašto smo mi taj small print, Kardelja i slovenačke teritorijalce pretpostavili Slobodanu Jovanoviću, Živojinu Mišiću, Nikoli Tesli, Crnjanskom, Karađorđevićima...