Nemački kancelar Olaf Šolc, godinu dana posle preuzimanja kancelarske funkcije, objavio je autorski tekst za „Foreign Affairs“ pod naslovom „The Global Zeitenwende“ (Globalna prekretnica) koji ima obrise manifesta nove spoljne politike Berlina i uloge koju Nemačka želi da skroji za sebe u Evropi i na planeti, posle šesnaestogodišnje vladavine Angele Merkel.
Volfgang Šojble, apsolutni protagonista nemačke politike u poslednjih pola veka, priznao je da je međunarodna reputacija Savezne Republike prilično dovedena u pitanje zahvaljujući greškama u politici prema Rusiji koje u Berlinu nisu želeli da vide dugo vremena. Šojble je do pre par meseci branio Merkelovu od optužbi za odgovornost za aktuelnu situaciju u Ukrajini. U međuvremenu je promenio mišljenje i izbacio ju je „privremeno“ iz panteona velikih nemačkih kancelara u kojem su Adenauer, Brant i Kol: „Privremeno je isključena. Još je rano da se da definitivan sud“, rekao je bivši predsednik Bundestaga i ministar finansija i unutrašnjih poslova.
Merkelovu optužuju za „appeasement“ i da je neka vrsta nemačkog „Čemberlena“. Na stranu što samo ljudi sa oskudnim poznavanjem istorije ili sa veoma zlim ili podmuklim namerama koriste Drugi svetski rat i Hitlera kao parametre, moglo bi se reći da je bivša kancelarka kupila vreme Ukrajini da se pripremi za odbranu od ruske agresije, baš kao što je Čemberlen obezbedio Velikoj Britaniji mogućnost da se pripremi za rat.
OVAJ TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 8. DECEMBRA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU NA NSTORE.RS
NA POKLON SE DOBIJA NOVI BROJ MAGAZINA ISTORIJA