Srpska premijerka Ana Brnabić napisala je u odgovoru Fridom hausu da predstavljanje Srbije kao zemlje koja prednjači u opadanju demokratije u Evropi predstavlja pogrešno, zlonamerno i netačno tumačenje kvantitativnih podataka iz izveštaja te organizacije.
Reagujući na ovogodišnji, nedavno objavljen izveštaj Fridom hausa „Zemlje u tranziciji“, u kojem je Srbija iz kategorije „delimično konsolidovanih demokratija“ spuštena u kategoriju „hibridnih režima“, Brnabić je juče poslala analizu dokumenta direktoru te organizacije Majklu Abramovicu, navodeći da je Srbija u odnosu na prethodni izveštaj zabeležila „minimalan pad rezultata“, prenosi list Danas.
U pismu u koje je Danas imao uvid, Brnabić je napisala da „u stvari nema većih razlika u rezultatima“ kada se uporede ocene Srbije u najnovijem i prošlogodišnjem izveštaju, pošto je ona zadržala iste ocene po šest od sedam indikatora, uz pad od 0,25 poena u samo jednoj oblasti.
„Jedina kategorija u kojoj je zabeležen pad je kategorija korupcije, za koju je Srbija dobila ocenu 3,50, u poređenju s prošlogodišnjom ocenom 3,75. To što je Srbija stavljena u kategoriju hibridnih režima posledica je najmanjeg mogućeg pada rezultata po pitanju korupcije“, navela je Brnabić.
Komentarišući činjenicu da Srbija prvi put od 2003. godine u izveštajima Fridom hausa nije svrstana u kategoriju demokratija, već hibridnih režima, Brnabić je napisala da „nijedan drugi relevantan izveštaj ili indeks demokratije nije registrovao ili nagovestio“ takav pad demokratije u Srbiji.
„Za razliku od Fridom hausa, ni indeks časopisa Ekonomist (EIU democracy index) ni BPT indeks ne detektuju takvu transformaciju u Srbiji. Prema oba ova indeksa demokratije, Srbija ima demokratski režim čija je ocena znatno iznad definisane granice neophodne za pad u kategoriju hibridnih režima“, navela je Brnabić.
Dodala je da je „činjenica da je Srbija ocenjena od Fridom hausa kao zemlja s najvišim stepenom demokratije na Zapadnom Balkanu, iako se u izveštaju i komentarima na izveštaj tvrdi da je Srbija doživela najdramatičniji pad stepena demokratičnosti u regionu Balkana“.
„Stepen demokratije u Srbiji veći je 0,10 odsto u odnosu na drugoplasiranu Crnu Goru i čitavih 0,64 odsto u odnosu na Bosnu i Hercegovinu. Dakle, tumačenje izveštaja po kojem Srbija predvodi demokratsko nazadovanje na Zapadnom Balkanu nije opravdano brojkama koje ukazuju da je Srbija najbolje rangirana“, stoji u pismu Ane Brnabić Abramovicu.
Brnabić je navela i da je njena vlada pokušala da kritički preispita validnost iznetih zaključaka i njihovu verodostojnost i relevantnost, poštujući pravo Fridom hausa da koristi sopstvene parametre za „merenje“ razvoja odredjenih segmenata demokratije u društvu i institucijama.
Izrazila je želju Vlade Srbije da sa Fridom hausom započne konstruktivan dijalog i saradnju, navodi Danas.
(Beta)
Balkan
Procitah naslov, poceh da citam teks i shvatih da mi gradjani i vlast zivimo u razlicitim drzavama ili je Vlast po Nusicu toliko visoko da nista dole ne vidi a ponajmanje narod, uljuljkana u svom imaginarijumu demokratiju i institucija. Ziveli