Šesnaest gradova širom Italije nalazi se pod crvenim meteoalarmom, dok se južna Evropa i dalje bori sa žestokim vrućinama i suočava se sa mogućnošću obaranja rekordnih temperatura.

Rim, Firenca i Bolonja su među područjima koja su pogođena crvenim meteoalarmom, a meteorolozi predviđaju da bi Sicilija i Sardinija mogle zabeležiti temperature od čak 49°C, što bi bio najtopliji zabeleženi nivo u Evropi, piše Guardian.

Crvena upozorenja znače da čak i zdravi ljudi mogu biti u opasnosti, pa je italijanska vlada savetovala stanovnike u područjima sa upozorenjem da izbegavaju direktno izlaganje suncu između 11 i 18 časova. Takođe su upozoreni da posebno vode računa o starijim i bolesnim osobama.

Više područja u Grčkoj, Francuskoj i Španiji takođe se suočavaju sa ekstremnim temperaturama. Turisti u ovim državama kolabiraju, a jedan radnik na otvorenom preminuo je od posledica toplotnog udara.

U poslednjih nekoliko dana, temperature u Grčkoj su prelazile 40°C. Volonteri su delili boce vode na turističkim lokacijama, a vlasti su zatvorile Atinu na nekoliko sati, u petak, tokom najtoplijeg perioda, kako bi zaštitile posetioce od vrućine. Slično zatvaranje bi moglo biti ponovoljeno i danas.

Takođe postoji bojazan da bi visoke temperature mogle izazvati požare u zemlji, zbog čega je grčka vlada objavila planove za slučaj vanrednih situacija.

Prvi put je uvedena zabrana rada u građevinskom i dostavnom sektoru tokom najtoplijeg dela dana. Zaposlenima u javnom i privatnom sektoru u Atini je savetovano da rade od kuće.

U Španiji je Crveni krst savetovao ljude u blizini požara da ostanu u zatvorenom prostoru i zatvore prozore.

Intenzivna vrućina je izazvana područjem visokog pritiska, neformalno nazvanim Cerberus po mitološkom troglavom psu iz grčke mitologije, koji je doneo vruć vazduh iz Afrike u Evropu.

Topao vazduh, koji zadržava više vlage od hladnog vazduha, može dovesti do vrućih i suvih uslova na nekim područjima, kao i do obilnih kiša i naglih poplava na drugim mestima.

Globalno zagrevanje čini ove ekstreme jačim i češćim, rekao je Alvaro Silva iz Svetske meteorološke organizacije. „Do 2050. godine, oko polovine evropske populacije može biti izloženo visokom ili vrlo visokom riziku od toplotnog stresa tokom leta.“

Visoke temperature se očekuju i sledeće nedelje. Evropska svemirska agencija (ESA), koja prati temperature kopna i mora putem svojih satelita, izjavila je da bi Italija, Španija, Francuska, Nemačka i Poljska mogle doživeti ekstremne uslove.

Prema prognozama, sledeći toplotni talas sledeće nedelje u Italiji, koji su neki nazvali Haron – figurom iz grčke mitologije koja prevozi duše u podzemlje – mogao bi izazvati temperature iznad 40°C.

I drugi delovi Evrope očekuju neuobičajeno visoke temperature. Meteorološki zavod Češke Republike upozorio je da bi temperature tokom vikenda mogle preći 38°C.

Delovi SAD-a, Kine, Severne Afrike i Japana takođe su doživeli talase vrućine.

Da biste ostali bezbedni tokom ekstremnih vrućina, savetuje se da pijete vodu, izbegavate direktno izlaganje suncu, nosite lagodu odeću, nanosite zaštitni faktor za sunce i izbegavate kafu i alkohol, koji izazivaju dehidraciju.

Veći deo naše zemlje je takođe pod crvenim meteoalarmom koji predstavlja najviši stepen upozorenja. Ovaj toplotni talas je, zbog njegove dužine i inteziteta, okarakterisan kao vrlo opasan.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.