Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp postaviće milijardera Ilona Maska i bivšeg rivala u trci za predsedničkog kandidata republikanaca Vivek Ramasvami voditi sekretarijat za efikasnost vlade, telo koje će, prema rečima bivšeg/budućeg predsednika biti „šok za vladine sisteme“.
Iako u svom nazivu i srži delovanja ovo novoosnovano telo sadrži reč „vlada“, ono će biti nevladinog karaktera, ili kako bi rekao Tramp, radiće mimo vlade, a njena svrha biće da „pruži Beloj kući savete i smernice i da stvori preduzetnički pristup vladi koji nikad do sad nije viđen“.
On je u saopštenju rekao da će Mask i Ramasvami otvoriti put njegovoj administraciji da „razmontira vladinu birokratiju, ukine preterane propise, smanji nepotrebne troškove i restrukturira federalne agencije“.
Njihov rad će biti završen do 4. jula 2026, rekao je Tramp, dodajući da će efikasnija vlada biti „poklon“ zemlji na 250. godišnjicu potpisivanja Deklaracije o nezavisnosti.
Kako će sekretarijat funkcionisati, kako će izgledati njegova struktura i nadležnosti, još uvek nije detaljnije objašnjeno, a s obzirom na to da sličnih organizacija u okviru i pri državi ranije nije bilo, teško je i pretpostaviti koje će mesto u političkom i pravnom sistemu SAD ono imati. Odgovor bi se možda mogao pronaći u Zakonu o saveznom savetodavnom komitetu, koji uređuje odnose spoljnih organizacija i vlade.
Vlasnik Iksa je na svojoj platformi prokomentarisao svoju buduću poziciju, rekavši da će sve akcije DOGE (Department of Government Efficiency, kako glasi pun naziv sekretarijata) biti objavljene onlajn radi maksimalne transparentnosti.
All actions of the Department of Government Efficiency will be posted online for maximum transparency.
Anytime the public thinks we are cutting something important or not cutting something wasteful, just let us know!
We will also have a leaderboard for most insanely dumb… https://t.co/1c0bAlxmY0
— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2024
„Takođe ćemo imati rang listu za najluđe troškove vašeg porezom prikupljenog novca. Ovo će biti i izuzetno tragično i izuzetno zabavno“, dodao je Mask o viziji svog budućeg angažmana.
Tehnološki magnat je uložio desetine miliona dolara u Trampovu kampanju i često je govorio na njegovim mitinzima. Bio je rado viđen gost na Trampovom imanju Mar-a-Largo na Floridi, posebno od kada je Tramp pobedio na predsedničkim izborima.
Ramasvami, nešto iskusniji u politici nego Mask, bogati je biotehnološki preduzetnik koji je, nakon što je ispao iz trke za republikanskog predsednika, podržao svog protivkandidata Trampa. On je za ABC ranije ove nedelje rekao da vodi „diskusije sa velikim uticajem“ o mogućim ulogama u Trampovoj administraciji.
Zaposleni u saveznoj vladi uglavnom moraju da prijave svoju imovinu i sa čim su povezani da bi se sprečili potencijalni sukobi interesa i da odstrane raznu imovinu ako je povezana sa njihovim radom. Pošto Mask i Ramasvami ne bi bili formalno zaposleni u vladi, neće morati da ispune te zahteve ili etička ograničenja.
Tramp je predstavio i svoj pik za ministra odbrane – Pita Hegseta. Veteran Nacionalne garde služio je u Avganistanu, Iraku i Zalivu Gvantanamo na Kubi. Hegset je naveo da je napustio vojsku 2021. godine nakon što je označen ekstremistom u vojnim snagama koje ga više nisu želele.
„Pit je jak, pametan i istinski veruje u Ameriku na prvom mestu. Sa Pitom na čelu, američki neprijatelji su upozoreni – naša vojska će biti ponovo izvanredna i Amerika nikada neće popuštati“, rekao je o njemu Tramp.
Ukoliko mu bude potvrđeno imenovanje u Senatu, mogao bi da ispuni Trampovo obećanje da će otpustiti generale koje je optuživao za sprovođenje progresivne politike kada je reč o manjinskoj i rodnoj raznolikosti, koju su osuđivali konzervativci, piše Rojters.