Predsedničke ambicije Donalda Trampa nisu od juče. Još 1988. godine, ovaj građevinski magnat pokušao je da postane potpredsednički kandidat Džordža H. V. Buša. Kasnije je, pred izbore 2000. godine, tražio nominaciju Reformističke stranke, koja je prethodno već bila platforma za Rosa Perota, prvog „populističkog milijardera“ koji se upustio u političku arenu. U svim ovim pokušajima, Tramp je obećavao da će svoje poslovne veštine staviti u službu vlade kojoj su nedostajale radikalne reforme.
U to vreme, stavovi čoveka koji je 20. januara 2017. postao 45. predsednik Sjedinjenih Država još su bili nejasni. Dugo posedujući člansku kartu demokrata, Tramp postaje republikanac tek 2009. godine. Tokom svoje kratkotrajne borbe za republikansku nominaciju 2012. godine, nametnuo se kao glasnogovornik onih koji su osporavali legitimitet prvog crnog predsednika SAD, tvrdeći da Barak Husein Obama nije rođen u Americi. Iako je Obama na kraju objavio kompletan izvod iz matične knjige rođenih, dokazi nisu uspeli da uguše ovu polemiku, koju je dodatno podsticala ogromna „industrija fantazije“.
Kako objasniti istrajnost ovakvih verovanja? Stagnacija kupovne moći, nesigurnost zaposlenja, imigracija i multikulturalizam, nekažnjivost odgovornih za finansijsku krizu 2007–2008, kao i brojni problemi sistema, stvorili su difuzan osećaj zabrinutosti, plodno tlo za ono što je istoričar na Univerzitetu Columbia Ričard Hofstader 1964. godine nazvao „paranoičnim stilom u politici“. Prema Hofstaderu, „američki politički život često služi kao ventil za ljude ispunjene intenzivnim osećajem gneva, a takođe odražava identitete, vrednosti, strahove i težnje pojedinaca. To je arena gde se projektuju osećanja i impulsi koji imaju vrlo malo veze sa očiglednim pitanjima“. Odatle i apokaliptičan jezik, kao i opsesija teorijama zavere.
Na ovom je talasu, koji elite nisu razumele, Tramp odlučio da izgradi svoj politički uspeh. U tome mu je pomogla duboka transformacija medijskog univerzuma. Nekada su većina Amerikanaca dobijali svakodnevne informacije preko jedne od tri velike televizijske mreže (ABC, CBS i NBC). Tada je vladao umereni centar, dodatno podržan „doktrinom pravičnosti“ (fairness doctrine), koja je do ukidanja 1987. godine nametala određena ograničenja. U zamenu za (…)
PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 2.500 DINARA.
ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.
ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.