Danas je u Privrednoj komori Srbije u Beogradu počela prva regionalna konferencija posvećena ubrzanim promenama i razvoju inženjerskog sektora – Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF). Uz 150 učesnika, uključujući lidere akademske zajednice, kompanije, državne institucije i studente, pokrenute su ključne diskusije o aktuelnim izazovima i prilikama u inženjerskom obrazovanju i industriji na Zapadnom Balkanu, kako bi se odgovorilo na ubrzane promene koje donose automatizacija i napredak veštačke inteligencije.
Kroz seriju panela i predavanja, ova dvodnevna konferencija bavi se temama kao što su uspešni primeri povezivanja akademskih programa sa potrebama kompanija, razvoj talenata kroz istraživačke projekte usmerene ka industriji, a poseban fokus će biti na reviziji nastavnih programa kako bi se stvorila nova generacija inženjera, spremnih za buduće izazove.
Prisutnima se obratila i Dr Jelena Begović, ministarka nauke tehnološkog razvoja
Inovacija koja je tom prilikom istakla: “Tehnologije se razvijaju zaista neverovatnom brzinom i počinju da utiču na naše živote, uključujući i obrazovni sistem, koji mora da počne da se menja, kako bi prilagodio naše mlade generacije novim tehnologijama”, istakla je dr Begović, dodavši da je inženjerstvo profesija koja je oduvek bila snažna osnova i za razvoj ekonomije i razvoj društva. “Sada, pod uticajem novih tehnologija kao što su robotika, automatizacija i veštačka inteligencija, veliko je pitanje kako ćemo se pripremiti kao obrazovni sistem na ovakve izazove, kako ćemo pripremiti nove generacije, i srednjoškolaca, a posebno studenata i budućih stručnjaka da znaju da na pravi način koriste ove tehnologije, ali i da svoje karijere prilagođavaju nekim budućim pozivima i kako će univerziteti odgovoriti na ovaj izazov bržim promenama programa”, kazala je ministarka. Ona je istakla da će biti reči o prisustvu žena u STEM oblastima, odnosno prirodnim naukama i inženjerstvu i tome kako ih motivisati da odaberu karijeru inženjerke. “Ova karijera zaista doprinosi i razvoju našeg društva i može da bude sjajna karijera u Srbiji. Trebalo bi da izgradimo još jači ekosistem, koji će povezati nauku, inovacije, preduzetništvo”, rekla je dr Begović i zaključila da na ovaj način mlade spremamo za nove izazove i za to da grade karijeru u Srbiji, kao i da na ovaj način možemo vratiti deo naših stručnjaka iz inostranstva.
WBELF forum organizuju Global Engineering Deans Council (GEDC) i International Federation of Engineering Education Societies (IFEES), uz podršku projekta „Velika mala privreda“, koji finansira USAID i Privredne komore Srbije (PKS).
„Veliko mi je zadovoljstvo da budem na konferenciji koja se bavi inovacijama, a još važnije, koja spaja različite oblasti kako bi celina bila značajnija od njenih delova. Ako pogledamo savremenu srpsku ekonomiju, kao i ekonomije regiona, vidimo koliki njen veliki deo čine inženjering i mašinstvo. Međutim, oni ne mogu da funkcionišu u vakumu i potrebna im je podrška institucija, pre svega univerziteta, te je neophodno da rade zajedno. Važno je i da akademska zajednica bude u tesnoj saradnji i sa malim i srednjim preduzećima, koja su nosioci inovacija. U razvoju moderne ekonomije, vidimo da su uspešne zemlje upravo one koje su uspešno integrisale različite sektore. Takođe, nije dovoljna samo integracija između privrede i obrazovanja, već i međusobno povezivanja zemalja celog regiona, zbog čega je ova konferencija toliko značajna“, izjavio je Kristofer Hil, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Mihailo Vesović, direktor sektora za strateške analize, usluge i intenacionalizaciju Privredne komore Srbije, je tom prilikom izjavio: „Jako je bitno uskladiti intersovanja nauke i obrazovanja sa interesima privrede. I jedno i drugo je, u brzini tehnoloških promena sa kojima se suočavamo, nemoguće bez podrške države, pre svega u razumevanju potreba koje te promene donose na tržištu i kakva nam je edukacija za budućnost potrebna. Naša ekonomija u industrijskom smislu zavisi pre svega od priliva direktnih stranih investcija, a to su kompanije koje najviše zanima koliko inženjera izlazi sa beogradskog, niškog, kragujevačkog univerziteta, te mogu da kažem da živimo u zlatno doba inženjerstva i da je promena vidljiva golim okom. I ima jedna oblast u kojoj smo u prednosti nad Evropskom unijom, a to je broj žena u prirodnim naukama i inženjerstvu i jako mi je drago da zajednički podržavamo tu intenciju. I naravno, da pomognemo univerzitetima da razumeju potrebe privrede i načina na koji mladi ljudi razmišljaju jer način učenja mora biti prilagođen svemu sto se promenilo i nadamo se da će upravo ovaj forum dati odgovore na neka od ovih pitanja.“
Događaj je okupio oko 100 predstavnika domaćih i regionalnih inženjerskih fakulteta, kao i predstavnike kompanija Simens i Quanser koji su globalni sponzori Foruma, kompanije Cisco, koja je i podržala organizaciju događaja, zatim kompanije Continental, Schneider Electric, MikroElektronika, Vinci, Strabag, Nidec, i Johnson Electric. Jedan od globalnih sponzora je i ABET, vodeća svetska organizacija za akreditaciju programa iz oblasti primenjenih i prirodnih nauka, računarstva i inženjeringa. Upravo povezivanje i saradnja između fakulteta i renomiranih svetskih organizacija kao što je ABET imaju za cilj podizanje domaćih akademskih programa na međunarodne standarde. Na ovaj način inženjerski programi Srbije i Zapadnog Balkana imaju priliku da dobiju najviši nivo sertifikacije, unapređujući tako svoju globalnu prepoznatljivost i konkurentnost.
Učesnici će imati priliku i da čuju uvide predstavnika vodećih inženjerskih kompanija kao što su Microsoft i Cisco, koji će govoriti o tome kako definišu ključne veštine i razvijaju programe obuke potrebne za poslove vođene AI tehnologijom. Jedan od panela pružiće i studentsku perspektivu, u okviru koje će mladi inženjeri iz evropskih studentskih organizacija diskutovati o izazovima prelaska sa akademskih studija u profesionalne vode. Poseban panel biće posvećen inkluziji žena u STEM oblastima, sa fokusom na izazove i mogućnosti za žene u inženjeringu.
„Pre godinu dana smo sanjali da okupimo sve dekane tehničkih fakulteta i studentske lidere iz našeg regiona. Danas smo ponosni što je ovde sa nama 70 dekana, prodekana, rektora i prorektora sa 26 fakulteta, 30 studenata, veliki broj profesora i studenata sa pretkonferencijskih događaja, kao i brojni rukovodioci iz vodećih kompanija i naučno-tehnoloških parkova. Ono što nas je okupilo je ista želja– da izgradimo okruženje u kojem će naša deca moći da ostvare bolje uslove za rad i život ovde, u svojoj zemlji” izjavio je Prof. Zoran Cekić, organizator događaja.
Ovaj pionirski poduhvat potvrđuje zainteresovanost regiona za unapređenje inženjerskog obrazovanja i industrije kroz povezivanje akademije i privrede. A kako bi inženjerski sektor Zapadnog Balkana ostvario punu konkurentnost na međunarodnom tržištu, učesnici će kroz zaključke i preporuke s konferencije dobiti smernice za reformu obrazovnih programa i prilagođavanje industrijskih praksi.
Za više informacija o dvodnevnom programu i učesnicima, posetite sajt: https://wbelf.com/