Savet Agencije za energetiku Srbije (AERS) objavio je da je na sednici 21. marta doneo odluku da se kompaniji Transportgas Srbija izdaje sertifikat kao nezavisnom operatoru sistema.

Reč je o koraku u okviru šireg procesa reorganizacije Srbijagasa i reformi u energetskom sektoru, koji pažljivo prate Međunarodni monetarni fond (MMF) i Energetska zajednica, organizacija čiji je Srbija član, a jedan od osnivača je i Evropska unija.

AERS zato u objavi ističe da je pre donošenja Odluke o sertifikaciji Transportgasa Srbija pribavljeno mišljenje Sekretarijata Energetske zajednice.

RAZDVAJANJE OD SRBIJAGASA

Transportgas Srbija je društvo sa ograničenom odgovornošću osnovano 2015. godine, u vlasništvu Srbijagasa. Njegova delatnost je – kao što mu ime kaže – cevovodni transport gasa.

Međutim, 2021. godine vlasništvo prelazi na državu, u okviru procesa „reorganizacije“ Srbijagasa, odnosno, kako će kasnije pisati u sporazumu sa MMF, razdvajanja poslovanja te kompanije na delatnost distribucije i trgovine sa jedne i transporta i skladištenja gasa sa druge strane.

Puko prebacivanje vlasništva nad kompanijom, međutim, nije bilo dovoljno. Trebalo je formalno i suštinski obezbediti da Transportgas Srbija može da posluje nezavisno, što je i bio zahtev Energetske zajednice.

To je urađeno kroz promenu osnivačkog akta preduzeća Transportgas Srbija od 19. januara 2024. godine kada je, kako je konstatovala AERS u odluci,  izvršeno potpuno pravno i vlasničko razdvajanje od Javnog preduzeća Srbijagas d.o.o. Novi Sad, u okviru koga je poslovalo kao deo vertikalno intetrisanog preduzeća.

Takođe, izmenama i dopunama Zakona o energetici iz 2023. godine osnovana je Republička komisija za energetske mreže, kao nezavistan i samostalan organ nadležan za kontrolu  nad operatorom transportnog sistema prirodnog gasa.

„Saglasno tome, Vlada, preko Ministarstva rudarstva i energetike je nadležna za Srbijagas a Republička komisija za energetske mreže za Transportgas, čime je ispunjen uslov iz člana 225. Zakona o energetici u pogledu nezavisnosti operatora transportnog sistema“, navodi AERS u odluci.

ŠTA KAŽE ENERGETSKA ZAJEDNICA

Energetska zajednica se poslednji put pre donošenja odluke o sertifikaciji oglasila u novembru prošle godine, kada je ukazao na „zabrinutosti“ koje je AERS morao da reši u svojoj konačnoj odluci o sertifikaciji „kako bi se sprečili sukobi interesa, unapredila konkurencija na tržištu, podržao razvoj infrastrukture i ojačala regionalna integracija“.

U saopštenju od 25. marta poručili su da je AERS u potpunosti uzela u obzir njihovo novembarsko mišljenje.

„Odluka AERS-a je ključan korak ka osiguravanju usklađenosti Srbije sa zakonodavstvom Energetske zajednice“, rekao je Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice u pisanoj izjavi povodom sertifikacije Transportgas Srbija.

„Pozdravljam ovaj napredak Srbije i pozivam Transportgas Srbija da sprovede u delo svoja novousvojena pravila prenosa i obezbedi fer i nediskriminatoran pristup kapacitetima mreže za učesnike na tržištu“, poručio je Lorkovski.

Energetska zajednica, međutim, očekuje da se u skladu sa evropskom Direktivom o gasu razreše i „preostala pitanja“ u vezi reorganizacije Srbijagasa, među kojima je jedan od ključnih zahteva  da Srbijagas prestane da bude vlasnik mreže za transport gasa.

ČIJE SU CEVI?

Energetska zajednica, naime, u novembarskom mišljenju iznosi stav da je Transportgas Srbija stekao vlasništvo nad cevovodnim sistemom još krajem 2014.  godine, kada je stupio na snagu „novi“ Zakon o energetici.

Iz obrazloženja odluke AERS od 21, marta ove godine vidi se da je ta agencija prošle godine tražila od Srbijagasa da dostavi sve upotrebne dozvole i rešenja o svojini nad nepokretnostima, kao i da im je ta kompanija u međuvremenu dostavila 525 upotrebnih dozvola i 153 rešenja, odnosno podatke o 90 odsto gasne mreže.

Sve te radnje potpadaju pod ispunjavanje uslova „pravnog i funkcionalnog razdvajanja“ vlasništva nad mrežom za transport od energetske delatnosti snabdevanja gasom.

Zato je i Srbijagas obavestio AERS da je u cilju potpunog razdvajanja vlasništva angažovao jednu domaću advokatsku kancelariju i jednu stranu konsultantsku kuću koja posluje u Srbiji kako bi sagledali sve mogućnosti i modele za ispunjenje tog cilja.

Sve analize i aktivnosti na tom poslu trebalo bi da budu okončane u septembru ove godine,  da bi potom Srbijagas odabrao odgovarajući model razdvajanja i u roku „ne kraćem“ od šest meseci preduzeo odgovarajuće aktivnosti.

Komentar(1)

  1. Trtko
    26. marta 2025. 00:00

    Ima li tu Dušana Bajatovića?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.