Prosečna temperatura na Zemlji juče je dostigla 17,23 stepena Celzijusa, a time je prešla rekord od 17,18 stepeni dostignut u utorak i ponovljen u sredu, prema nalazu sistema merenja „Reanalize za klimu“ (Climate Reanalyzer) Univerziteta Mejn u SAD, koji koristi satelitske podatke i kompjutersku simulaciju da meri temperaturu, prenosi National Geografic.

U tako dobijenu prosečnu temperaturu uključena su mesta sa „opasnom toplotom“ kao Džingsing u Kini gde je bilo gotovo 43,3 stepena Celzijusa, i, kako je navedeno, samo neoubičajeno topla mesta kao što su Antarktik gde su temperature u većem delu kontinenta protekle nedelje bile 4,5 stepeni Celzijusa iznad uobičajenih.

Američka Nacionalna agencija za okeanska i atmosferska istraživanja (NOAA) ukazala je da treba biti obazriv oko nalaza metode koju koristi fakultet iz Mejna, navodeći da ne može da potvrdi podatke koji su delimično proizašli iz kompjuterskih simulacija.

„Iako NOAA ne može da potvrdi metodologiju ili zaključke analize Univerziteta iz Mejna, mi uviđamo da se nalazimo u toplom periodu kao rezultat klimatskih promena“, navela je američka agencija.

Iako nisu zvanično priznati, na podatke iz Mejna se gleda kao na još jedan zabrinjavajući znak za klimatske promene širom planete. Neki naučnici za klimu rekli su ove nedelje da nisu iznenađeni podacima o rekordima.

Robert Vatson, naučnik i bivši predsedavajući Međuvadinog panela za klimatske promene Ujedinjenih nacija, rekao je da vlade i privatni sektor nisu istinski posvećeni pitanju klimatskih promena, kao ni građani. „Oni traže jeftinu energiju, jeftinu hranu i ne žele da plate istinsku cenu hrane i energije“, rekao je Vatson.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.