“Kao i mnogi Izraelci, on brije glavu. Sa oštrim crtama lica i ožiljkom većim od 7 centimetara na čelu – suvenir od saobraćajne nesreće – odaje utisak čoveka sa burnom prošlošću. Deluje kao čvrst tip, sa smirenim izrazom lica.”, opisao ga je jednom prilikom Njujork tajms.

U njegovoj krvi teče i ukršetena je jevrjska i arapska kultura, od majke koje je emigrirala iz Alžira i i oca koji je pobegao iz Iraka. Lior Raz, bivši vojnik i kreator serije „Fauda“,  danas predstavlja posebnu vrstu simbola.

Posle mnogobrojnih životnih i filmskih scena borbi odlučio je da se vrati svojoj prvobitnoj profesiji i oživi svog junaka.

Nekadašnji specijalac jedinice Duvdevan objavio je snimak na platformi X na kom se vide on i njegov kolega novinar Avija Issacharofa – takođe jedan od kreatora Faude – kako pokušavaju da se sakriju dok iznad njih padaju rakete. U južni Izrael doputovali su kako bi pokušali da spasu  porodice koje se nalaze pod Hamasovom opsadom.

Kako je napisao u svojoj objavi on se pridružio “braći po oružju” koji se nalaze na samoj granici sa Gazom.

“U pratnji Yohanana Plesnera i Avija Issacharoffa, krenuo sam prema jugu kako bih se pridružio stotinama hrabrih dobrovoljaca koji su neumorno radili kako bi pomogli stanovništvu na jugu Izraela. Poslati smo u bombardovani grad Sderot da spasemo dve porodice”, napisao je Raz u svojoj objavi.

Avija Issacharoffa je zajedno sa Razom bio u protivterorističkoj jedinici Duvdevan, a Yohanan Plesner koji se spominje u Razovoj objavi je predsednik Izraelskog instituta za demokratiju i bivši političar.

Mladost i vojska

Razov otac bio je oficir u izraelskoj mornarici, a takođe je bio i član obaveštajne službe Šin Bet. U njihovoj kući pričao se arapski i slušala se muzika iz čitavog Bliskog Istoka. Kao mizrahi (Jevreji iz arapskih zemalja) veoma je ponosan na svoje gene.

“Veoma sam povezan sa svojim nasleđem. U Izraelu to uopšte nije pitanje. To je nešto što dobijate rođenjem. Borite se za jevrejsku državu. Pripadate jevrejskoj državi. Ne možete isključiti ni poreklo ni zemlju kojoj pripadate”, rekao je Raz.

Nakon što je završio srednju školu, kao i većina Izraelaca, prijavio se u Odbrambene snage Izraela gde se pridružio elitnoj jedinici za borbu protiv terorizma – jedinica 217 poznatija kao Duvdevan (što u prevodu znači „trešnja“, što odražava status „trešnje na vrhu“).

Želeo je da bude deo Duvdevana ne iz ideoloških razloga, već zato što „želite da budete deo najboljih ljudi u zemlji. Želite da budete verni svojim prijateljima, da ih zaštitite i da budete deo tima koji radi zajedno.”

Nakon tragičnih događaja koje je doživeo kao jako mlad, kada je sa svega 19 godina izgubio svoju godinu dana mlađu devojku, odustao je od vojske i uputio se u Los Anđeles sa svega 125 dolara u džepu. Radio je kao telohranitelj za glumicu Nastasju Kinski, zatim Arnolda Švarcenegera i Mariju Šrajver.

„Posle vojske, telohraniteljski posao je prilično dosadan“, priznao je jednom.

Vratio se u Izrael sa 24 godine, kada je počeo da uzima časove glume i dobija manje uloge na televiziji. Njegova prva velika televizijska uloga bila je u izraelskoj političkoj drami „Deca premijera“, a takođe je glumio u Scarred 2013.

Ko je bila Iris Azulai?

Iris Azula bila je Razova sabornica, zajedno su bili u vojsci, čuvali leđa jedno drugom i gledali smrti u oči. Ali bila je i njegovaprva prava ljubav.

„Ona je bila jedna od najlepših žena u Jerusalimu, neverovatna osoba. Bio sam tako nesiguran. Nisam mogao da verujem da će izlaziti sa mnom. Svo moje samopouzdanje u životu dolazi od nje”, govorio je o njoj jednom priliko za Njujorker. Međutim njena tragična priča ostavila mu je ožiljak mnogo veći i bolniji od onog velikog posred čela.

U oktobru 1990. godine, u jerusalimskom naselju Baka, Amir Abu Sarhan, mladi Palestinac, nožem od 15 inča usmrtio je Iris Azulai. Izraelski policajac koji nije bio na dužnosti dotrčao je na lice mesta nakon što je čuo vrisak. Pištolj mu je bio izvučen i on je pogodio Sarhana u obe noge, Sarhan je potom izvukao drugi nož i ubio policajca.

„Bila je nedelja ujutru, ja sam bio u bolnici Ein Kerem na nekom pregledu kolena. Čuo sam od nekoga tamo da je došlo do nekakvog napada. Irisin brat me nazvao i rekao mi da je ona ranjena. Nakon toga krenuo sam besciljno da lutam ulicama sve dok me majka nije pronašla i vratila kući”, prisećao se Raz.

Sarhan je kasnije uhapšen i poslat u izraelski zatvor. Na kraju je pušten zajedno sa 1.026 drugih zatvorenika u okviru razmene zatvorenika Gilada Šalita 2011.

Prema Razu, Sarhan je 2017. godine radio za televiziju Hamas u Pojasu Gaze. Sarhan je navodno oženio ćerku šeika Hasana Jusefa, suosnivača Hamasa. Raz je za ovo saznao od Mosaba Hasana Jusefa – sina Hasana Jusefa – izraelskog obaveštajnog agenta koji je odigrao ključnu ulogu u hapšenjima brojnih lidera Hamasa, uključujući i njegovog oca. Mosab i Raz upoznali su se na premijeri Faude u Los Anđelesu.

“Zagrlili smo se, ali nismo znali šta da kažemo jedan drugom”, prisetio se Raz jednom prilikom.

Mnogi likovi u seriji Fauda insprisiani su pričom Isris Azulai.

Fauda, ali stvarno

U filmskom svetu doživeo je veliki uspeh kada je napisao scenario za seriju Fauda, koja je inspirisana i oslanja se na njihova zajednička iskustva.

Ova izraelska serija je premijerno prikazana 2015. godine i posle dve uspešne sezone, prava na nju je otkupio Netfliks. Fauda je arapska reč koja označava haos; to je takođe šifrovana reč koju koriste izraelske specijalne snage kada misija ne ide po planu – kombi za bekstvo stoji blokiran? Fauda!

Serija prati Dorona Kabiljoa, mračnog vojnika koji se na početku serije penzionisao i otišao da živi u seosku kuću sa vinogradom, gde se igra sa svoje dvoje dece. Kada njegov bivši komandant dođe u posetu i kaže mu da je ozloglašeni terorista Hamasa za koga je Kabiljo mislio da ga je ubio, ustvari živ i da planira još operacija, Kabiljo se ponovo pridružuje svojoj staroj jedinici.

Tako se razvija Doronova priča.

Liorova je vrlo slična.

Kao vojni veteran imao je problema sa posttraumatskim stresom. Prilikom snimanja serije imao je priliku da ponovo proživi neke momente slične svojoj svakodnevici.

„Sve je ostalo duboko u meni. Shvatio sam da sam sve vreme napet, pod stresom, da ne spavam, da sam na ivici i uvek na oprezu. Pre neki dan sam držao predavanje u nekoj visokotehnološkoj firmi i pustio sam isečak iz serije „Fauda“ i samo me je zvuk serije – pucnjava – pokrenuo. Odjednom sam bio pod stresom. Odmah sam tražio vrata. Svi mi živimo u posttraumatskom društvu.”

Danas ga je život ponovo vratio u prošlost, bolje nego bilo koja scena iz serije.

Fauda.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.